banner15

Yunanistan iki Türk askerini gözaltına aldı

Yunanistan sınırını yasa dışı geçtiği iddia edilen iki Türk askeri Yunan ordusu tarafından gözaltına alındı. Genelkurmay Başkanlığı gözaltına alınan askerlerin serbest bırakıldığını açıkladı.

Yunanistan iki Türk askerini gözaltına aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü iki Türk askerinin Yunanistan sınırını yasa dışı geçtikleri gerekçesiyle gözaltına alındıklarını açıkladı.

Sözcü, iki Türk askerin ülkenin kuzeydoğusunda gözaltına alındıklarını bildirdi.

Yunan medyasında yer alan taraflar arasında silahlı çatışma çıktığına dair iddialar ise sözcü tarafından yalanlandı.

Türk askerlerinin sınırı nasıl geçtiklerinin ya da rütbelerinin henüz netleşmediğini söyleyen sözcü, bu kişilerle birlikte sınırı geçen başka Türk askerleri olup olmadığının soruşturulduğunu belirtti.

Türkiye Mart ayında iki Yunan askerini sınırı geçtikleri için gözaltına almıştı. Yunan yetkililer askerlerin sınır yakınında devriye gezerken yönlerini şaşırdıklarını açıklamıştı.

İki Yunan askeri geçen aya kadar Türkiye’de cezaevinde tutulmuş, daha sonra serbest yargılanmalarına karar verilmişti. Askerler de Yunanistan’a dönmüştü.

GÖZALTINA ALINAN ASKERLER SERBEST BIRAKILDI

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Yunanistan tarafından alıkonulan iki Türk askeri bugün saat 18:30 itibariyle serbest bırakıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye-Yunanistan hudut birliğimizde görevli iki askerimiz kaçak göçmenleri takip ve engelleme görevi icra ederken sehven hududun karşı tarafına geçmeleri üzerine Yunan devriyeleri tarafından saat 11.00 sularında alıkonulmuştur. Meydana gelen bu olayda alıkonulan personelimiz Yunan Makamları ile yapılan görüşme sonucunda saat 18.30 sularında iade edilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 19:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48