banner39

Yunanistan şimdilik kurtuldu!

Avrupa Birliği ve IMF'den beklenen para desteği geldi

Genel 13.12.2012, 16:51 13.12.2012, 16:51
Yunanistan şimdilik kurtuldu!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Yunanistan'a AB ve IMF yardım paketinden uzun süredir beklenen kredi diliminin ödenmesini onayladı.

Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, Brüksel'de yaptığı basın toplantısında, Yunanistan'a 34,3 milyar Euro tutarındaki kredi dilimine nihai onayın verildiğini duyurdu. Juncker, ''Toplantı sona erdi, mali yardımın ödenmesi kabul edildi'' dedi.

Yunanistan'a EFSF'den toplamda 49,1 milyar Avro'nun ödenmesini onaylayan maliye bakanları, ana hedefin 2020 yılında Yunanistan'ın borç oranının GSYH'ye oranının yüzde 124'e düşürülmesi olduğunu ifade etti.

Yunanistan'a Mart ayına kadar toplamda 49,1 milyar Euro tutarında kredi serbest bırakılacak, ödeme taksitler halinde yapılacak, ilk 34,3 milyar Euro'luk miktar birkaç gün içinde serbest bırakılacak.

Avrupa maliye bakanlarının konuyla ilgili kararını değerlendiren Başbakan Antonis Samaras ise, memnuniyetini dile getirerek ''Yunan halkının fedakarlığı boşa gitmedi. Dayanışma yaşıyor'' açıklamasında bulundu.

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras da, karardan duyduğu memnuniyeti belirterek, ''Yunanistan için güzel bir gün. Ancak çabaların devam etmesi gerekiyor'' yorumunu yaptı.

Bu arada alınan bilgiye göre, 34,3 milyar Euro'luk kredinin 16 milyar Euro 'su bankaların yeniden sermayelendirilmesi, 7 milyar Euro'luk kısmı finansal ihtiyaçlar, geri kalan kısmı ise Yunanistan'ın yürüttüğü tahvil geri alım programı kapsamında ESFS'den alınan kredinin ödenmesi için kullanılacak.

Kamu harcama kesintileri ile vergi artışlarını içeren tasarruf paketini parlamentodan geçiren Yunanistan, tahvil geri alım programı kapsamında da 31,9 milyar Euro'luk tahvili üçte bir fiyatı ile geri alacak.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü