banner15

Yunanistan'da işsizlikle ilgili şok tahmin

Yunanistan'da 2012 yılında işsizlerin oranının yüzde 20'nin üzerinde olacağı bildirildi.

Yunanistan'da işsizlikle ilgili şok tahmin

Yunanistan'da İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE), ülkede 2012 yılında işsizlerin oranının yüzde 20'nin üzerinde olacağını bildirdi.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, GSEE'nin Çalışma Enstitüsü tarafından hazırlanan ve Eylül'de Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı'nda sunulması beklenilen Yunan ekonomisiyle ilgili yıllık raporda, turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte, ülkede 900 binden fazla insanın işsiz kalacağı, sonbaharda yüzde 18'e çıkması beklenilen kayıtlı işsizlik oranının 2012'de yüzde 20'nin üzerine çıkacağı belirtildi.

Enstitü raporunda, buna, kayıtlı olmayan işsizler de eklendiğinde, ülkedeki işsizlerin gerçek toplam oranının yüzde 24'ü bulacağı öne sürüldü.

Raporda ayrıca, "memorandum gereğince alınan önlemler çerçevesinde maaşların azaltılmasının ve işsizliğin artmasının vatandaşların satın alma gücünü yüzde 8,9 azalttığı, binlerce vatandaşının işsiz kaldığını bilen işçilerin ise ''karın tokluğuna'' ve sigortasız olarak çalışmak zorunda kaldığı ve bu durumun çalışanların müzakere gücünü gittikçe azalttığı kaydedildi.

Yunan İstatistik Kurumu ELSTAT, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, ülkede 2010 yılının Mayıs ayında yüzde 12 olan işsizlik oranının, 2011 yılının Nisan ayında 15,8'e çıktığını, Mayıs ayında da bu oranın yüzde 16,6 olarak belirlendiğini açıklamıştı.

Yunan basınında konuyla ilgili çıkan haber-yorumlarda, Yunanistan'ın, işsizlik oranının yüzde 24'ün üzerinde olduğu 1960'lı yıllara geri döndüğü öne sürülüyor. Yunanistan'da, insanların çalışmak için Almanya, Avustralya ve ABD'ye göç ettiği yılları hatırlatan durumlarla karşı karşıya kalınacağı belirtiliyor.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 10:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35