banner39

Yunanistan'dan acı itiraf!

Atina Hükümeti bütçe açığını azaltmaya yönelik hedeflerini ne bu yıl, ne de gelecek yıl tutturabileceğini açıkladı.

Genel 03.10.2011, 10:58 03.10.2011, 15:20
Yunanistan'dan acı itiraf!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Atina yönetimi, halkın büyük tepkisini çeken kesinti ve vergi artışlarına rağmen, kurtarma paketlerinden yararlanmak için şart koşulan bütçe açığı hedeflerini ne 2011 ne de 2012'de tutturabileceğini duyurdu.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, hükümet Pazar akşamı düzenlediği olağanüstü toplantı ardından 2012 yılı için bütçe taslağını onayladı ve yeni bir dizi kesinti ve vergi artışını hayata geçireceğini duyurdu. Buna göreYunanistan 6,6 milyar euroluk yeni bir kesinti planı açıkladı.

Kabine toplantısında ayrıca 30 bin memurun sene sonuna dek 'istihdam yedeği' statüsüne alınması kararlaştırıldı.

Yunanistan'daki memurlar, sene sonuna dek maaşlarının yüzde 60'ını alacak; 2011 sonu itibariyle yeni bir görevlendirme yapılamaması halinde ise kadroları kapatılacak ve yani işsiz kalacak.

Son açıklamalara göre, Yunanistan'ın hesaplarında bu yılki bütçe açığı, GSYH'nin yüzde 8,5'ine denk gelecek.  Bu oran geçen yılki yüzde 10,5'lik orana göre bir iyileşme ifade etmekle beraber, AB ve IMF'nin talep ettiği yüzde 7,6 hedefine göre hâlen daha yüksek kalıyor.

Yunanistan Hükümetinin açıklamasında, 2012 bütçe açığı için de AB ve IMF'nin koyduğu GSYH'nin yüzde 6,5'i yerine, yüzde 6,8'lik bir hedef verildi.

Açıklama, IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden oluşan Troyka Heyeti'nin Yunanistan'a aktarılacak bir sonraki kredi dilimi için koşulların yerine gelip gelmediğini inceledikleri bir döneme denk geliyor.

Troyka denetçilerinin görüşleri, Yunanistan'ın büyük ihtiyaç duyduğu sekiz milyar euronun serbest bırakılmasında belirleyici rol oynayacak.

110 milyar euroluk ilk kurtarma paketinin 6. taksidi olan 8 milyar euroyu Yunanistan'ın alamaması hâlinde ülke, Ekim'in ortasında maaşları ödeyecek parasının tükeneceği belirtiliyor.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları ise bugün Lüksemburg'da bir araya gelerek Yunanistan'ın durumunu ve AB bünyesinde oluşturulan kurtarma fonu konusunda yapılacak düzenlemeleri değerlendiriyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?