banner39

Yunanistan'ın iflas faturası 1 trilyon euroyu aşacak

Yunanistan’ın kontrolsüz bir şekilde iflas etmesi durumunda, İrlanda ve Portekiz’in kendisini korumak için dış kaynaklardan mali destek almak zorunda kalabileceği de ifade edildi.

Genel 06.03.2012, 12:53 06.03.2012, 12:53
Yunanistan'ın iflas faturası 1 trilyon euroyu aşacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'ın kontrolsuz iflasının euro bölgesine maliyetinin 1 trilyon euroyu aşacağı belirtildi.

Hürriyet'in aktardığı bankalar ve yatırımcılar için borç takas anlaşmalarına aracılık eden Institute of International Finance kurumunun bir raporuna göre, Atina’nın iflası aynı zamanda İtalya ve İspanya’yı riskin yayılmasını engellemek adına dışarıdan yardım almaya da zorlayacak.

Raporda, “Yunan hükümetinin kontrolsüz bir şekilde iflas etmesinden kaynaklanacak önemli ve zararlı etkileri olacaktır” denildi.

Raporda aynı zamanda, “Ne kadar dikkatli hesaplansa da bütün bu yayılma tehlikesinin maliyetini hesaplamak çok zor ama bir trilyon euronun üzerine çıkacağını görmemek de imkansız” ifadesine yer verildi.

Kurumun elindeki belgenin “Gizli” mahreciyle korunduğu ve 18 Şubat tarihli olduğu da belirtildi.

DİĞER ÜLKELERİ DE ETKİLEYECEK

IFF, Yunanistan’ın kontrolsüz bir şekilde iflas etmesi durumunda, İrlanda ve Portekiz’in kendisini bu durumdan korumak için dış kaynaklardan mali destek almak zorunda kalabileceğini de ifade etti. Bu yardımın da beş yılda 380 milyar euro olacağı ifade edildi.

Kurum aynı zamanda Yunanistan’ın iflasının İspanya ve İtalya’yı da kendilerini salgından korumak için ek yardım almaya zorlayacağı, bunun da 350 milyar euroluk maliyet çıkaracağını ifade etti.

Raporda bu durumda bankaların yeniden sermaye maliyetlerinin artacağı, bunun da 160 milyar euroluk bir maliyet çıkarabileceğinin de altı çizildi.

İflasın Avrupa Merkez Bankası’na ise elinde Yunan tahvilleri nedeniyle 177 milyar euro zarar ettireceğine de ifade edildi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?