banner39

Yunanistan'ın umudu Akdeniz'deki enerji

Doğu Akdeniz ve Ege'deki enerji rezervlerine dikkat çeken Yunanistan Başbakanı Samaras, bu enerjilerin birçok ülkenin konumunu güçlendireceğini söyledi

Genel 03.08.2013, 14:34 03.08.2013, 14:34
Yunanistan'ın umudu Akdeniz'deki enerji

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki enerji kaynakları nedeniyle yakın gelecekte bölgedeki birçok ülkenin konum ve rolünün önem kazanacağını belirterek, Yunanistan'ın da bu ülkeler arasında yer alacağını söyledi.

Samaras, Yunan Ta Nea gazetesine verdiği demeçte enerjiyle ilgili araştırmalarda elde edilen ilk bulgulara göre, ülkesinin deniz alanlarındaki enerji kaynaklarının birkaç yıl içerisinde Avrupa'nın enerji ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılayabilir duruma getirilebileceğini belirtti.

Kıbrıs adası açıklarında ve İsrail'in deniz sahasında tespit edilmiş rezervlerle birlikte bölgenin gelecekte Avrupa'nın önemli bölümünün doğalgaz ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyen Samaras, "Avrupa'nın enerji ikmali ABD'yi de ilgilendiriyor. Bu konudaki gelişmelere göre bölgedeki birçok ülkenin konumu ve rolü önem kazanacaktır. Yunanistan, kesinlikle bu ülkelerin içerisinde yer alacaktır" dedi.

Samaras, 8 Ağustos'ta gerçekleştireceği ABD ziyaretiyle ilgili beklentilerin neler olduğuna ilişkin bir soru üzerine, ülkesinin Doğu Akdeniz'de istikrar konusunda ABD ile aynı endişeleri paylaştığını ifade etti.

ABD Başkanı Barrack Obama ile yapılacak görüşmede Yunanistan'ın milli konularının da ele alınacağını belirten Samaras, sounların çözümünün sadece Yunanistan'a değil, bunlarla doğrudan ilgili olan diğer ülkelere de bağlı olduğunu ifade etti.

Samaras, Münhasır Ekonomik Bölgeler ile  ilgili bir soruyu da, "Bu konunun artık farklı boyutları var. Artık Avrupa'nın enerji ikmali; Akdeniz'deki kaynakların değerlendirilmesine ve Güney Avrupa bölgesinde karadan ve denizden oluşturulacak kanallara bağlı" diye cevapladı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?