banner15

Yurtdışına çıkış yasakları iptal edildi

İçişleri Bakanlığı mahkeme kararı olmadan getirilen yurtdışına çıkış yasaklarını kaldırıyor

Yurtdışına çıkış yasakları iptal edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bakanlık olarak yurtdışı çıkış yasağı ile ilgili konuları değerlendirdiklerini belirterek, ''Yargı kararı taşımayan yurtdışı çıkış yasaklarını iptal ediyoruz'' dedi.

Yeni anayasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte yurt dışına çıkma hürriyeti konusunda yargı kararı olmadan çıkışların engellenemeyeceğini ifade eden Atalay, "Bakanlar Kurulu'nda değerlendirme yaptık, yargı kararı olmadığı sürece yurt dışına çıkılabilecek. 528 kişinin yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı. Halk oylamasının ilk somut özgürlük boyutudur." diye konuştu.

Irak'taki Amerikan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Lloyd Austin ile biraraya geldikten sonra gazetecilere açıklama yapan Bakan Atalay, Anayasa değişikliğinin halkoylamasından sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı. Bu değişikliklerin birinin de vatandaşların yurtdışına çıkış yasağıyla ilgili olduğunu söyleyen Bakan Atalay, şunları kaydetti:

"Yeni anayasa değişikliğinde yeni bir hüküm getirildi, yargı kararı olmadıkça hiçbir vatandaşımızın yurtdışına çıkışı engellenemez. Madde aynen şöyle, vatandaşın yurtdışına çıkma hürriyeti ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilir. Biz de bu çerçevede Bakanlık olarak yurtdışı çıkış yasağıyla ilgili konuları değerlendirdik. Kanunlarda bir değişiklik düzenlemesi yapılmadan, anayasa kesin bir hüküm getirdiği için, yargı kararı taşımayan yurtdışı çıkış yasaklarını iptal ediyoruz. Şu anda bizim elimizde yargı kararına dayanmayan, 528 vatandaşımızın yurtdışına çıkış yasağı söz konusu. Bunlar pasaport alamıyorlar ve yurtdışına çıkamıyorlar. Bunları bugünden itibaren biz temizledik, iptal ettik. O vatandaşlarımız pasaportlarını alabilirler, yurtdışına da çıkabilirler."

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 09:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48