banner39

Yüz naklinde 'sıra' tartışması başladı!

Türkiye'nin ilk yüz naklini yapan Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi'ndeki cerrah, "sıra bizde" diyen Gazi Üniversitesi'ni yalanladı

Genel 06.03.2012, 14:24 06.03.2012, 14:44
Yüz naklinde 'sıra' tartışması başladı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İlk rahim naklini, ilk kol naklini ve ilk yüz naklini yapan Akdeniz Üniversitesi cerrahı Ömer Özkan, şimdi yenilerini yapmaya hazırlanıyor.

Sabah Gazetesi'nden Ersa Tüzün'e konuşan Özkan, "nakil sırası bizde" diye açıklama yapan Gazi Üniversitesi'ni yalanladı. Özkan, "sıra diye bir şey yok. Ruhsat var" dedi.

Akdeniz Üniversitesi'nin 41 yaşındaki cerrahı Prof. Dr. Ömer Özkan, Türk tıbbını başka bir noktaya taşıdı. Ardından yaşanan kol naklindeki başarısızlıkla birlikte o da tartışılmaya başlandı. Prof. Dr. Ömer Özkan, önce rekabet yaratmakla suçlandı, sonra medyatik olmakla eleştirildi.

Cesareti ile alıştığımız doktor portrelerinin dışında olduğunu kanıtlayan ve bugüne dek filmlerde gördüğümüz ameliyatları hayatımıza sokan Prof. Dr. Özkan; çok tartışılan nakillerle ilgili Esra Tüzün'ün sorularını yanıtladı:

HEPİMİZE SORULDU

Prof. Özkan, "Sizin naklinizden sonra Hacettepe Üniversitesi'ne yüz ve uzuv nakli için organlar gönderilirken siz yine hazırlık yaptınız, neden? Sıranın onlarda olduğunu biliyordunuz..." diye soran Tüzün'e "Bu, tüm merkezlere soruldu. Gülhane, Gazi böyle bir hastasının olmadığını bildirdi. Hacettepe ve Akdeniz'e soruldu. Biz de "Hastamız uygundur" dedik. Benim onların hastasını bilme şansım yok. Onlar da benim hastamı bilmiyordur büyük ihtimalle. Ama organ nakli dağıtımını Ulusal Koordinasyon Merkezi (UKM) yapıyor. Ben, "Kriterlerime uyuyor" diyorum; Hacettepe de "Benim kriterlerime uyuyor" diyor. Sonra bizim daha önce nakil yaptığımızı görüyorlar ve "Bu sefer nakli Hacettepe yapacak" deniyor." cevabını verdi

SIRA GAZİ'DE DEĞİL

"Şimdi sıra Gazi Üniversitesi'nde... Orada da başarısızlık yaşanırsa bu sizin nakillerinizi de etkiler mi?" sorusu üzerine ise Özkan şunları söyledi: "Sıra Gazi Üniversite'sinde değil. Bunda bir yanlış anlaşılma var. Ruhsat sırası var. Bir donör bulunduğunda hastanın yaşı, kan grubu, cinsiyeti, boyutları, renk tonu gibi birçok kriter var. Bunlar ortaya konuyor. Türkiye'deki organ nakli listesindeki bütün hastalara bakılır. Eğer uygun hasta iki merkezde varsa, burada Gazi ön plana çıkar; o kadar. Ancak o noktada ruhsat sırasına bakılıyor. Gazi Üniversitesi'nin elinde kritere uyan hasta yoksa yine bize ya da Gülhane ya da Hacettepe'ye verilebilir. Ruhsat sırasının önünde hastanın uyumu önemlidir!"

 

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?