banner39

Zararlı internet sitelerine ince ayar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internette tuzak uygulamalarla bir anda görüntülenen e-mailleri kaynağında engellemek için harekete geçti.

Genel 07.03.2011, 07:15 07.03.2011, 07:15
Zararlı internet sitelerine ince ayar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internette tuzak uygulamalarla bir anda görüntülenen cinsel içerikli sitelerle ticari e-mailleri kaynağında engellemek için harekete geçti.

Kurum tarafından hazırlanan 'İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı' ile çocukların, internetin zararlı içeriklerinden korunması hedefleniyor.

Zaman'dan Selim Kuvel'in haberine göre zararlı içerik barındıran siteler hakkında 'kara liste' oluşturulacak. Kurum tarafından 'kara listeye' alınan sitelerin alan adı, IP adresi, port ve diğer bilgileri işletmecilere bildirilecek. Buna karşılık bir de 'beyaz liste' hazırlanacak. Beyaz listede, gerek ailelerin gerekse çocukların erişiminde içerik ve uygulama açısından problem olmayan siteler yer alacak.

Diğer bir madde ise güvenli internet paketi. Bu paket, ailelerin ve çocukların rahatça ziyaret edebileceği sitelerden ve uygulamalardan meydana gelecek. Paket, internet servis sağlayıcılar, mobil internet hizmeti sunan cep telefonu operatörleri ve Türk Telekom'a bildirilecek. Güvenli internet için standart, çocuk, aile ve yurtiçi olmak üzere 4 ayrı paket hazırlanacak. Aile paketini tercih eden abone; oyun, sohbet ve sosyal medya site ve uygulamalarından birinin ya da birkaçının filtrelenmesini de isteyebilecek. İşletmeciler, bu konuda gerekeni yapacak.

Taslaktaki dikkat çekici başka bir madde ise işletmecilerin, güvenli internet hizmeti almak isteyen abonelere, bir kullanıcı adı ve şifre tahsis etmesi zorunluluğu. Abone, işletmecilerce tasarlanan bir internet sitesi üzerinden, internet kullanım tarzını paketlere göre düzenleyebilecek. Aboneler, istedikleri anda kullanıcı adı ve parola bilgileri ile paketler arasında geçiş yapabilecek. Güvenli internet hizmeti almak istemeyenler ise standart paketi kullanabilecek. Bu pakette, internet site ve uygulamalarında sınırlama bulunmayacak.
 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?