banner39

Zekeriya Öz: Talimatım yok

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Kılıçdaroğlu, Baykal ve Tekin’e çağrısı olmadığını açıklarken; Kılıçdaroğlu da "avukatımı gönderirdim" değerlendirmesinde bulundu

Genel 12.03.2011, 04:52 12.03.2011, 09:20
Zekeriya Öz: Talimatım yok

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bazı medya kuruluşlarında dün akşam saatlerinde yayımlanmaya başlayan habere göre, Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhurtiyet Savcısı Zekeriya Öz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıyla, Bayraktar’ın taciz iddialarıyla ilgili olarak Kılıçdaroğlu, Tekin ve Baykal’ın ifadelerinin alınmasını istedi.

Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri kendilerine böyle bir “talimatla ifade alma talebi”nin gelmediğini bildirdi. Savcı Öz de, adliyeden ayrılırken gazetecilerin “Kılıçdaroğlu, Baykal ve Tekin’e çağrınız oldu mu” sorusu üzerine, “Benim böyle bir çağrım yok” cevabını verdi.

Kılıçdaroğlu, Samanyolu Haber televizyonunda katıldığı bir programda, “İfadeye gidecek misiniz?” sorusuna “Hayır. Avukatımı göndereceğim. Ne istiyorsa avukatım ona yanıtını verecektir” yanıtını verdi. Deniz Baykal ve Gürsel Tekin de bu yöndeki sorular üzerine, “Bize yansımış bir şey söz konusu değil, resmi bir şey yok. Bir resmi çağrı olursa saygı ile gider gereğini yaparız” dedi.

BAYKAL: ''BİZE HER HANGİ BİR TEBLİGAT GELMEDİ. BİZE YANSIYAN BİR ŞEY YOK''

CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, ifade vermek üzere kendilerine herhangi bir tebligat gelmediğini belirterek, ''bize yansıyan bir şey yok'' dedi.

Baykal, CHP İl Başkanları için verilen resepsiyonda, basın mensuplarınca ''Ergenekon soruşturması kapsamında, ifadeye çağrılıp çağrılmadığının'' sorulması üzerine, ''Bize her hangi bir tebligat gelmedi. Bize yansıyan bir şey yok'' diye cevap verdi.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN: ''RESMİ ÇAĞRI OLURSA İFADE VERİRİZ''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de aynı soruya ilişkin olarak, ''Bize herhangi bir çağrı söz konusu değil. Resmi bir çağrı yok. Resmi çağrı olursa ifade veririz. Bu haberlerin öneminin tartışılması gerek. Ne oluyor bu Türkiye'de? Hukuk böyle mi işliyor? Bir asparagas haber eğer yargı gündemine gelebilecek durumdaysa Türkiye bitmiştir. Hayırlı işler'' dedi.

Tekin, ''Mehmet Haberal'ın, Silivri Cezaevi'ne nakledildiği bilgisi var. Bununla ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?'' sorusunu ise ''Her şey mümkündür. Bizimle ilgili bu işler oluyorsa sıradan vatandaşlara neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. Son iki ay böyle geçecektir. Ama hiç kimse CHP'yi yıldıramayacaktır. Herkes bunu bilsin'' şeklinde yanıtladı.

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, Kılıçdaroğlu, Baykal, Tekin ve CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce'nin ifadelerinin alınmasına ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından henüz bir talimatın gelmediğini bildirdi.

 

 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?