banner39

'Zerdüştlüğü' duyan imamlar isyan etti

PKK ve BDP'lilerin Kürtleri Zerdüşt'e tapanlar olarak tanımlamalarınını ilk kez duyan sivil imamlar cumada isyan etti

Genel 21.05.2011, 08:28 21.05.2011, 08:53
'Zerdüştlüğü' duyan imamlar isyan etti

PKK'nın baskısıyla alternatif Cuma Namazı eylemleri kapsamında partililere namaz kıldıran imamlardan örgüte tepki.

PKK yöneticilerinden Murat Karayılan'ın yazdığı kitaptaki ifadeler Zerdüştlüğü yeniden gündeme getirdi. Karayılan kitabında, İslam Dini için çok ağır ifadeler kullanmış, Zerdüştlüğün Kürtlerin asıl dini olduğunu ileri sürmüştü. Zerdüştlüğü öve öve bitiremeyen Karayılan'ın bu ifadeleri alternatif cuma namazı kıldıran imamları bile kızdırdı.

BDP tarafından görevlendirilen ve alternatif Cuma Namazı eylemleri kapsamında partililere namaz kıldıran imamlar PKK yönetici kadrolarının Kürtlerin dininin Zerdüştlük olduğu ve Müslümanlığın insanları böldüğü ile ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi.

BDP'nin 'sivil itaatsizlik' adı altında alternatif cuma namazını kıldırdığı Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda kalabalığa Kürtçe vaaz veren Mele Süleyman Tuğri, "Kürtler bu bölgeye gelen ilk Müslümanlar sayesinde, 636 - 645 yılları arasında, topluca İslamiyet'i seçti. Tutturmuşlar Zerdüştlüğü. Bunu söyleyenlerden önce Kürtler Müslüman oldu." dedi.

Alternatif cuma namazı öncesi Kürtçe vaaz veren Tuğri, Kürtlerin Zerdüştlüğe inanmadığını belirterek, onların yaşadığı bu topraklarda Hz. İbrahim, Hz. Eyüp ve Hz. Yunus'un yaşadığı bölge olduğunu kaydetti. Tuğri, Zerdüştlüğe karşı bölgede bulunan din adamlarının da harekete geçmesi gerektiğini belirterek, "Seydalar (imamlar-hocalar) kalksın ayağa, camilerden razı olsun ya da olmasın, çalışsın, doğruyu anlatsın. Peygamberimiz 'iki günü eşit olan zarardadır' diyor, ona göre çalışsın." diye konuştu.

 

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (2)
mehmet 10 yıl önce
Bi taraftan bakiyorum PKK ilk yillardaki kemalist elitler gibi kendi dinlerini olusturmaya calisiyor diger taraftan bu orgutle olup fitneye alet olan imamlar tutup bu kemalist cabayi elestiriyor. Guler misin, aglar misin?
SAG ODA 10 yıl önce
bazı büyük devletler türkiye üzerinde oyun güzel yapıyor ilk önce din sonra kürt türk şimdi din olayı yaaaaaaaaa 1970 kafa zineyeti ya bazı devleti uzayı gidyor bizim insan küçük düşünü ey büyük islam devleti insanlar ALLAH KURAN SANA NEYİ EMİR DİYOSA ONU YAPA İLİM GENLİŞTİ BÖYE KÜÇÜK OLAYI KAFANIN TAKAM EY TÜRK KÜRT KADEŞİM HEPSİ YAŞASIDI YER MÜSLAMANI DEVLETİ YAŞIYOSU ALLAH ŞÜKÜ OLSUNU
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?