banner39

Zeytinköy'e 4 yılda 1.200 kişi tutuklanmış

Meclis'te kokainli toplantı yapan CHP'li vekilin gündeme getirdiği Antalya'daki Zeytinköy'de son 4 yılda binlerce kez operasyon yapıldığı ve 1.200 kişinni tutuklandığı öğrenildi

Genel 24.03.2012, 10:18 24.03.2012, 10:18
Zeytinköy'e 4 yılda 1.200 kişi tutuklanmış

CHP Milletvekili Yıldıray Sapan'ın uyuşturucu maddeyle Meclis'te yaptığı basın toplantısından sonra gündeme gelen Zeytinköy'de 2007-2011 yılları arasında düzenlenen 3 bin 331 operasyonda yakalanan 5 bin 504 kişiden bin 282'si tutuklandı.

Antalya Emniyet Müdürlüğünün, ''Zeytinköy'' olarak bilinen Yeşildere Mahallesi'nde uyuşturucu tacirlerine yönelik operasyonları aralıksız devam ediyor Antalya Emniyet Müdürlüğünce 2007-2011 yılları arasında Zeytinköy bölgesinde düzenlenen toplam 3 bin 331 operasyonda yakalanan 5 bin 504 kişiden bin 282'sinin tutuklandı. Operasyonlarda 2 bin 189 kilo esrar, 93 kilo 941 gram eroin, 256 gram kokain, 239 bin 678 adet extacy hap ele geçirildi.

Yeşildere Mahallesi'nin Muhtarı Halil Dikme, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede 4 bin kişinin yaşadığını söyledi. Son yıllarda bölgenin özellikle Mersin, Adana ve Diyarbakır'dan yoğun göç aldığını söyleyen Dikme, göçlerden önce bölgede uyuşturucu satımı ve kullanımının bulunmadığını savundu. Göçlerle birlikte önce esrar satıldığını ardından da eroin ve kokainin satılmaya başlandığını iddia eden Dikme, son yıllardaki polisiye tedbirler ile bölgedeki uyuşturucu satıcılığının yüzde 40 oranında azaldığını ifade etti. Polisiye tedbirlerin tam anlamıyla bir çözüm oluşturmadığını anlatan Dikme, bölgenin imar düzenlemesi yapılarak kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini vurguladı.

CHP Milletvekili Yıldıray Sapan'ın konuyu abarttığını öne süren Dikme, ''Sapan'ın burada çok arkadaşı var. Bizim düğünlerimize gelir, sohbetlerimize katılır. Buraya gizli bir şekilde gelip 'polis giremediği halde ben girdim' diye konuşması bizi zor duruma düşürdü. CHP Milletvekili Yıldıray Sapan'dan özür bekliyoruz. Zeytinköylü gençlerin iş bulma şansı kalmadı'' dedi. Bu arada, uyuşturucu bağımlısı gençler bağımlılıktan kurtulmak, aileler de çocuklarının sağlığını yeniden kazanması için yetkililerden yardım bekliyor.

BAĞIMLILAR YARDIM BEKLİYOR

Zeytinköy Mahallesi'nde yaşayan ve 12 yıldır eroin kullanan Ö.Ş, uyuşturucuya bir arkadaşının doğum günü partisinde başladığını söyledi. 2 yaşındayken ailesiyle birlikte Avusturya'ya gittiğini ve orada evlenerek 2 çocuk sahibi olduğunu anlatan Ö.Ş, ardından eşiyle birlikte Antalya'ya yerleştiklerini belirtti. Burada turizm sektöründe çalışmaya başladığını dile getiren Ö.Ş, şöyle konuştu: ''Eroine, doğum günü partisinde arkadaşlarım benimle 'eroin kullanmıyor' diye dalga geçtikleri için başladım. Arkadaşlarım eroin kullanıyordu. Bana da teklif ettiler. Kabul etmedim. Sonra hepsi dalga geçince gururuma yediremedim ve kullanmaya başladım.'' 2 hafta eroin kullandıktan sonra bağımlı hale geldiğini anlatan Ö.Ş, eroin almadığı gün büyük acılar çektiğini söyledi.

Eroine başladıktan sonra eşiyle sorunlar yaşadığını ve ayrıldığını belirten Ö.Ş, ayrıldıktan sonra eşinin çocuğuyla birlikte Avusturya'ya döndüğünü ve 5 yıldır çocuğundan haber alamadığını ifade etti. Oğlunun karşısına tedavi olarak çıkmak istediğini kaydeden Ö.Ş, ''Tedavi olmak için yardım bekliyorum. Valiliğe başvurdum onlar da beni hastaneye yönlendirdi. Ancak refakatçim olmadığı için tedavi olamadım. Tedavi olup oğlumu görmek istiyorum. Çocuğumu çok özledim. Oğlumun karşısına bu şekilde çıkarsam utanırım'' dedi. Uyuşturucuyu ''peynir'' kod adıyla Zeytinköy'den 5 liraya aldığını belirten Ö.Ş, evlerin büyük bir bölümünde uyuşturucu satıldığını iddia etti.

"BANA YARDIM EDİN"

7 yıldır eroin kullanan seyyar satıcı S.K. ise bir süre cezaevinde yattıktan sonra evlendiğini ve iki çocuğunun bulunduğunu belirterek, Zeytinköy'de yaşayan bir arkadaşı aracılığıyla eroin aldığını belirtti.

Eroinden kurtulmak istediğini söyleyen S.K, ''Kendime kötülük yapıyorum ama aslında en büyük kötülüğü çocuklarıma yapıyorum. Beni bu şekilde görüyorlar. Çocuklarıma süt almam gereken parayla eroin alıyorum. Kazandığım paraları çocuklarıma harcamak istiyorum ama olmuyor krize girdim mi gözüm hiçbir şey görmüyor'' diye konuştu.

Uyuşturucu kullanan herkesin bağımlılıktan kurtulmak istediğini vurgulayan S.K, ''Eroinin paketi 5 lira. Eroin bulamazsak içmeyiz. Ancak bulmak basit. Ben bu maddeyi bırakabilirsem bir daha başlamam. İş bunu bırakabilmekte. Evde kendi kendime denedim ama olmadı. Bana yardım edin'' diye konuştu. S.K, polislerin Zeytinköy'e her gün operasyon düzenlediğini ancak bunun çözüm olmadığını ifade etti.

"OĞLUM GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ÖLÜYOR"

Zeytinköylü bir eroinman bağımlısının annesi Naciye Hakikat ise bölgede 8 yaşından 30 yaşına kadar gençlerin eroin kullandığını belirtti. Uyuşturucu satıcıların Zeytinköylü gençleri bağımlı yaparak ölüme götürdüğünü ifade eden Hakikat, ''20 yaşındaki eroin bağımlısı oğlum evde yatıyor. Oğlum gözümün önünde eriyor. Bugün ölmezse yarın ölecek. Eroin satıcısına gidiyorum ve 'Oğluma eroin satmayın' diyorum yine satıyorlar. Eroin almak için evdeki halıları, kilimleri satan oğlum gözümün önünde ölüyor'' dedi.

Hakikat, Milletvekili Yıldıray Sapan'a kızmamaları gerektiğini ve bu sorunu gündeme getirdiği için teşekkür ettiğini dile getirdi.

 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?