banner39

Ziraat Bankası satın almak için Bank Asya ile görüşüyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ziraat Bankası'nın Bank Asya'yı satın almak için görüşmeler yaptığını açıkladı.

Genel 06.08.2014, 17:45 06.08.2014, 17:50
Ziraat Bankası satın almak için Bank Asya ile görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ziraat Bankası'nın Bank Asya'yı satın alma konusunda görüşmeler yaptığını belirterek, "Henüz bu görüşmeler neticelenmedi ama neticelenirse bizim arzu ettiğimiz bir şey oluşur. Ziraat Bankası, Bank Asya'yı satın alırsa böylece kamunun bir katılım bankası olmuş olur" dedi.

Bir televizyon programında konuşan Babacan, kamu bankalarının faizsiz bankacılık faaliyetinde bulunması konusundaki soruyu cevaplarken, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın birer katılım bankasına sahip olmasını istediklerini söyledi.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Babacan, şunları söyledi: "Ziraat Bankası bu konuda çalışmaya başladıktan sonra Bank Asya ile görüştü. Henüz bu görüşmeler neticelenmedi ama neticelenirse bizim arzu ettiğimiz bir şey oluşur. Ziraat Bankası, Bank Asya'yı satın alırsa böylece kamunun bir katılım bankası olmuş olur. Bunu arzu ediyoruz. Bankacılık sistemi açısından da bankanın kendisi açısından da olumlu bir sonuç oluşur diye düşünüyoruz açıkçası. Alanla satanın uzlaşması gerekecek ki bu alışveriş oluşsun ama biz hükümet olarak arzu ediyoruz.

YASAL DÜZENLEME GELİYOR

Katılım bankacılığı konusunda 1-2 maddelik yasal düzenleme gerekebileceğini, hukuki yapının sağlam olması gerektiğini, çünkü Hazine'nin de sermaye koymasına ihtiyaç olduğunu dile getiren Babacan, katılım bankalarını kurarken bankaların kendi bünyesinde sermaye koyması yerine Hazine'nin koyduğu sermaye ile bu bankaların kurulmasını istediklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?