banner39

Zirve Yayınevi davasında 4 tahliye

Zirve Yayınevi cinayeti davasında, tutuklu sanıklardan 3 kişinin tahliyesine karar verildi. Duruşma, 18 Ağustos'a ertelendi.

Genel 24.06.2014, 19:54 25.06.2014, 12:02
Zirve Yayınevi davasında 4 tahliye

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malatya'da Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davada, tutuklu sanıklardan Abdullah Atılgan, Mehmet Çolak, Murat Göktürk ve Levent Ercan Gelegen'in tahliyesine karar verildi.

Zirve Yayınevinde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 94. duruşmasında, tutuklu sanıklardan Abdullah Atılgan, Mehmet Çolak, Murat Göktürk ve Levent Ercan Gelegen'in tahliye edilmesi kararlaştırıldı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Ülger, Ruhi Abat, Haydar Yeşil, Murat Göktürk, Abdullah Atılgan, Mehmet Çolak ve Levent Ercan Gelegen ile tutuksuz yargılanan sanıklardan Adil Akçay, Adem Gedik, Hüseyin Yelki, Emre Günaydın, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım katıldı.

Tutuklu sanık Varol Bülent Aral ve tutuksuz sanık Hamit Çeker'in telekonferans yönetimiyle dahil olduğu duruşmayı, Zirve Yayınevi'nde öldürülen 3 kişiden biri olan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Suzanne Geske de takip etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların tahliye taleplerinin ardından ara kararını açıklamak üzere duruşmaya yaklaşık 45 dakika ara verdi. Tahliye taleplerini değerlendiren heyet, "suç vasfının değişme ihtimalini" ve "tutukluluk sürelerini" göz önünde bulundurarak sanıklardan Abdullah Atılgan, Mehmet Çolak, Murat Göktürk ve Levent Ercan Gelegen'in tahliyesine karar verdi.

Bu 4 sanık hakkında adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasını kararlaştıran heyet, Atılgan, Çolak, Göktürk ve Gelegen'e yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

Sanıklardan Mehmet Ülger, Haydar Yeşil, Ruhi Abat ve Varol Bülent Aral'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Ağustos'a erteledi.

ZİRVE YAYINEVİ DAVASI

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, boğazı kesilerek ve bıçaklanarak öldürülmüştü. Olayla ilgili ilk etapta Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım ve Emre Günaydın tutuklanmıştı.

Sanık Günaydın'ın olaydan yaklaşık 2 yıl sonra cezaevinde cumhuriyet savcısına verdiği ifade doğrultusunda, Varol Bülent Aral ve Zirve Yayınevi çalışanı olduğu belirtilen Hüseyin Yelki de tutuklanmış, Yelki daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

İlk etapta Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Varol Bülent Aral ve Hüseyin Yelki'nin yargılandığı davayla ilgili hazırlanan 19 sanıklı ikinci iddianamede, bu 7 kişinin yanı sıra emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli albay Mehmet Ülger,  Binbaşı Haydar Yeşil, astsubay Abdullah Atılgan, İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, uzman çavuşlar Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adem Gedik ve Adil Akçay ile Levent Ercan Gelegen, Aykut Saka ve İlker Çınar sanık olarak gösterilmişti.

Sanıklardan Günaydın, Özdemir, Çeker, Gürler ve Yıldırım, uzun tutukluluk nedeniyle 8 Mart 2014'te tahliye edilmiş ve sanıklara adli kontrol tedbirleri doğrultusunda elektronik kelepçe takılmıştı. Sanıklardan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise 10 Haziran 2014'te tahliye edilmişti.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?