banner39

Zirve'de Ergenekon, Balyoz ve JİTEM dosyaları istendi

Malatya'daki Zirve Yayınevi cinayeti davasında Mahkeme heyeti, Balyoz darbe planı davalarının kararları ve Diyarbakır’daki JİTEM ile Musa Anter’in öldürülmesine ilişkin davaların iddianamelerinin birer suretini talep etti.

Genel 13.09.2013, 23:56 14.09.2013, 09:18
Zirve'de Ergenekon, Balyoz ve JİTEM dosyaları istendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malatya'daki Zirve Yayınevi davasında mahkeme heyeti, İstanbul'da karara bağlanan Ergenekon, Balyoz darbe planı davalarının kararları ve Diyarbakır'daki JİTEM ile Musa Anter'in öldürülmesine ilişkin davaların iddianamelerinin birer suretini talep etti.

Zirve Yayınevi'nde, 1'i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, astsubay Abdullah Atılgan'ın savunması tamamlandı. Atılgan'ın savunmasının ardından mahkeme heyeti; sanıklar, sanık avukatları ve müdahil avukatların taleplerini alarak ara kararı açıkladı.

Mahkeme heyeti, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Ergenekon davasının kısa kararı ile eğer yazılmışsa gerekçeli kararından birer sureti, sanık Hurşit Tolon ile ilgili kısımların ayrıca fiziki olarak gönderilmesi için adı geçen mahkemeye müzekkere yazılmasına karar verdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karara bağlanan Balyoz darbe planı davasının gerekçeli kararı ile bazı belgelere ilişkin arama ve el koyma tutanaklarından birer suret istenmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen JİTEM ve Musa Anter'in öldürülmesine ilişkin dava dosyalarındaki iddianamelerden birer suretinin istenmesine karar verdi. Malatya eski Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger döneminde usulsüz dinlendikleri iddia edilen İhsan Yinal Özbek ve Hüseyin Aslanpençesi'nin davaya katılma taleplerini kabul eden mahkeme, sanık Ruhi Abat'a, talep ettiği Cevizkabuğu Programı'nın mahkeme ve emanet kayıtları incelenerek çoğaltılarak gönderilmesini kararlaştırdı.

Mahkemece iki celse arasında yapılacak incelemede, lüzum görülen ilgili telefon numaralarının, ihtiyaç duyulan zaman aralığına dair HTS kayıtlarının ilgili GSM şirketlerinden ve zaman aralığına göre TİB'den istenmesine hükmeden mahkeme, 17 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 30 Ekim tarihine erteledi.

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?