banner15

Zorunlu aşıda geri adım yok

Sağlık Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği "zorunlu aşı" konusunda geri adım atılmayacağını açıkladı. Konuyla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılacağı belirtildi

Zorunlu aşıda geri adım yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesinin ailenin rızası olmadan zorla aşılama yapılamayacağına ilişkin kararının aşı programlarını etkilemeyeceğini, aşılama programlarının uygulanmasına aynen devam edileceğini söyledi. Bakan Müezzinoğlu, yeniden bir yasal düzenleme yapılacağını ifade etti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Konferansı'na katıldı.  Bakan Müezzinoğlu, Çırağan Sarayı'ndaki konferansta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  

Gazetecilerin Anayasa Mahkemesinin aşı kararını hatırlatması üzerine Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin önermiş olduğu karar ve gerekçelerine bakarak yeniden bir yasal düzenleme yapılacağını söyledi. Bakanı Müezzinoğlu," Bireyin hakkı toplumun haklarını, sağlıklı geleceğini bozuyorsa burada karar toplumu ve diğer bireyleri koruma yönünde olacaktır. Anayasa Mahkemesi keşke bilim kurumlarının görüşünü alarak karar verseydi. Birey hakları önemli ama toplumun hakları onun önünde" diye konuştu.

Sahte içkiden yaşanan ölümlerin ardından denetimlerin sıklaştırıldığını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, "Burada kullanıcının duyarlılığı önemli. Ucuz, ne olduğunu bilmediği veya bildiği ama daha önce bana zararı olmadı deyip devam etmesi kendi kendine intihardır. Bütün denetimler yeniden gözden geçirilmesi gereken konu. Bugün itibariyle 99 müracaat olduğu notu var. 32 insanımızı kaybettik. Yoğun bakımda 4, serviste de 1 kişi var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 12:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35