banner39

Zübeyir Aydar: Misak-ı Milli güncellenmeli

PKK'nın Avrupa kanadının başındaki isim, sürecin Kasım'dan önce sonuçlanmasını istedi. Aydar'a göre, Misak-ı Milli'nin de güncellenmesi gerekiyor

Genel 28.03.2013, 17:11 28.03.2013, 17:36
Zübeyir Aydar: Misak-ı Milli güncellenmeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın Avrupa'daki yöneticilerinden Zübeyir Aydar, kasımdan önce çekilme dahil tüm aşamaların bitmesi gerektiğini söylüyor ve "Erdoğan barış için bir şans" diyor.

Çözüm sürecinden geri dönüş olup olmayacağı konusunda Aydar, Radikal gazetesinden Murat Yetkin'e verdiği mülakatta, "Tüm çabamız geri dönüş olmaması için. O nedenle hepimiz bu kadar hassas davranıyoruz. İsteriz ki hükümet de biz de gemileri yakma noktasına gelsin. Kendimizden yana kaygımız yok. Bu sorunu çözmek istiyoruz. Kaygımız hükümetten." dedi.

"ERDOĞAN BARIŞ İÇİN ŞANS"

"Biz sürece samimiyetle yaklaşıyoruz. Şiddet unsurunu tümden ortadan kaldırarak, tamamen siyaset yoluna girmek istiyoruz. Diyarbakır'da, Amed'de okunan, hepimiz adına okunmuş bir bildiridir." diyen Zübeyir Aydar, "Hükümet bir risk alıyor, bu doğru, biz de alıyoruz. Tayyip Erdoğan gibi risk alan bir kişinin aynı zamanda halkın desteğinden gelen gücünün de bulunması barış için bir şanstır. Bizim tarafta da bu riski Öcalan'dan başka alabilecek güçte başka kimse yok. Bu da bir şanstır. Hükümetin Öcalan'ın işini kolaylaştırması lazım. Bu iş 11 metrekarede sınırlı kalamaz. Bu sürecin durmadan dışarıya mektup yazarak sürdürülmesi zor. Sekretaryaya, danışmanlara, basınla, başkalarıyla görüşmeler yapmaya ihtiyacı var." diye konuştu.

"ELİMİZİ ÇABUK TUTMALIYIZ"

PKK'nın sınırdışına çekilmesi konusunda ise Aydar, "Elimizi çabuk tutmamız lazım. Bir kaç gün önce Erdoğan "Bu işi 2013 sonuna dek bitirmemiz lazım" dedi. Çünkü 2014 yerel seçim süreci başlıyor. Gönlümden geçen, bütçe görüşmeleri başlamadan tüm aşamaların kat edilmiş olmasıdır. Çekilme, demokratik anayasa, yasal düzenlemeler, geri dönüş ve normalleşme aşamalarını tamamlayabilmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

"DAĞDA ŞEHİRDE ANLATIP, İKNA EDECEĞİZ"

PKK tarafının sürece uyum sağlamaları konusunda ise Aydar dağda, şehirde her yerde süreci anlatıp, ikna çalışmaları yapacağını söyledi.

"Normalleşmeden anladığımız, sorunun anayasal düzeyde çözülmesi" diyen Aydar, "Kandil'de Avrupa'da kim varsa dönmesi, cezaevinde siyasi nedenlerle olanların serbest kalması, siyaset yollarının herkese açılmasıdır." dedi.

MİSAK-I MİLLİ'NİN GÜNCELLENMESİ

Çözümün yalnızça Türkiye sınırları içinde kalmayacağını belirten Aydar, Öcalan'ın Misak-ı Milli vurgusu konusunda ise şunları söyledi:

"Misak-ı Milli'yi özellikle vurguluyoruz. Misak-ı Milli, 28 Ocak 1920'de Osmanlı Meclisi'nin son aldığı karardır ve Mondros Mütarekesi'ndeki sınırların korunmasını söyler. O gün ne Kuzey Suriye'de, ne Kuzey Irak'ta bir tek İngiliz askeri yoktur. İngiliz askeri Musul'a bir hafta sonra girmiştir. Urfa, Antep, Maraş Fransız işgaline direnmeseydi, şimdi Misak-ı Milli dışında mı diyecektik? Berlin - Bağdat demiryolu hattıyla ülke sınırı çizilmiş, bu kutsal bir sınır değildir. Türkiye bundan 100 yıl önce bir imparatorluktu, orada yaşayan halkların iradesi dışında bölündü. Türklerin, Kürtlerin, Arapların rızası hilafına, bu coğrafyaya yabancı güçler tarafından bölündü. Misak-ı Milli'nin güncellenmesi bizim bir talebimizdir."

"SINIRLARI KALDIRMAK ŞART DEĞİL"

Komşu ülkelerin egemenliklerinin ihlal edilmeden Mısak-ı Milli'nin nasıl uygulanacağı konusunda ise Aydar, "Yeni bir savaş istemiyoruz. Sınır değişmeden de Misak-ı Milli'yi yeniden tanımlamak mümkün. Türklerle Kürtler arasında demokratik bir ittifaktan söz ediyoruz. Belçika örneğini vereyim. Hollanda dilini konuşan bölgeden Hollanda'ya gittiğinde sınır bir formalitedir. O sınırın iki yanındakiler günlük hayatlarında birlikte yaşar, ticaret yapar, bir fark yoktur zaten; varsın sınır kalsın." şeklinde konuştu.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?