banner39

31.10.2011, 12:00

Gerçek sorunlara gerçek sorular

Sonbahar geleneksel yayıncılık açısından dönem başı sayılırdı. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin hayatın ritmi gibi sektörel alışkanlıklar da tamamen değişmiyor.

Basılı medyadan sonra görsel ve elektronik medyaya hızla geçildi. Birinin geleneği oluşmadan yeni açılımlar baş döndürücü hızla gelişiyor.

Dünya Bülteni, yılın 365 günü  24 saat yayın yapan bir dijital medya ortamı… Yani sürekli yayında olmasına karşın hayatın  ritmine paralel olarak sezon psikolojisini yaşıyoruz... Yaz, görece sakin ve hazırlık dönemi. Oysa yazın ne kadar sıcak olaylar gelişti. Haber yayıncılığı  için gerçek  anlamda sezon olmayacağına bu durum çok açık bir örnekti.

YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Yine de sonbaharla birlikte yeni sezon beklentisi oluşuyor. Yeni döneme iki önemli yenilikle başlıyoruz. Bugünlerde ikincisi yayınlanan “Yuvarlak Masa Toplantıları" beklenenden daha fazla ilgi gördü. Önemli bir boşluğu doldurduğunun açık kanıtı oldu.

Dünya Bülteni Araştırma Masası'nın (DÜBAM) bir faaliyeti olarak Aynur Erdoğan'ın moderatörlüğünde önemli bir konu  masaya yatırıldı.

Ali bulaç, Ceyda Karan, Nuh Yılmaz gibi alanında ilk akla gelen isimler "Arap Baharı"nı tartıştı.

Özgür bir tartışma platformu olarak Dünya Bülteni'nin hem habercilik hem de entelektüel birikimiyle daha doyurucu hale geldiğini düşünüyoruz. Her ay gündemi belirleyen başlıkarı bu masa etrafında tartışmayı sürdüreceğiz.

HAYATIN İÇİNDEN

Yeni başlattığımız “Hayatın İçinden” dosyası ise kültür, toplum, tarih harmanında bir dosya. Katkı ve eleştirilerinizle daha da gelişecek bir çalışma.

"Tarih Dosyası" internet ortamının en kaliteli tarih dergisi olma yolunda. İbrahim Tığlı'nın editörlüğü, genç tarihçilerin birikimlerinin buraya akmasına vesile oldu. Tarih bilgisi ve bilinci olmadan günceli kavramanın mümkün olmadığının farkındayız.

Daha hızlı ve  gerçek haberciliğin soğukkanlı  duruş ve birikim üzerinde yükseleceği açık. Olayları anlamak için gerçekçi sorularla yüzleşip  gerçek cevaplar verme çabasındayız.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?