banner39

Alimleri, medresleriyle bambaşka bir yer Tillo

Tillo'ya yolun düşmese de yolunu düşürmek lazım. Alimleri, medresleriyle bambaşka bir yer Tillo.

Gezi-İzlenim 29.04.2020, 16:05 29.04.2020, 16:42
Alimleri, medresleriyle bambaşka bir yer Tillo

Nurullah Demir

İlkbahar... Sani-i Zülcelali (c.c) bu aylarda ortalığa serip saçtığı güzelliklerle kendisinden haberdar ettirip imanımızı tazelememize yardımcı olur. İşte böyle bir zamanda Tillo’ya doğru yola çıktım. Arabanın içinde etrafı temaşa edip dağların, ağaçların ve gökyüzünün renk sergisinde  Allah’ın büyüklüğüne bir kez daha tanık oluyorum.

Tillo, ilçe olduktan sonra, Aydınlar adını alan Siirt’in bir ilçesidir. Küçük bir yer olmasına rağmen gezip görülmesi gereken yığınla mekân var. Türbeleri, medreseleri, taş evleri ve daha birçok güzelliğiyle adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Anlayacağınız sizi kendisine çekip alan ve vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız güzelliklerle dolu Tillo.

Büyük âlim Said-i Nursi(k.s), bu yörede -yerin altında ve üstünde- ikamet eden  büyük zatlara hürmeten ayakkabılarını çıkarıp beldeye yalın ayak bir şekilde teşrif ederek Allah dostlarına saygıyı gözler önüne seriyor. Ayrıca Tillo, bu dava adamının “Bediüzzaman” unvanını aldığı mekan olarak tarih kayıtlarında yerini alıyor.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri de orada

Tillo denilince akla ilk gelen zat olan Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbesine doğru yola çıktım. Zülcenaheyn (İki kanatlı) unvanıyla bilinen bu zat hem müspet hem de dini ilimlere vâkıf olarak bu sıfatı sonuna dek hak ediyor. “Mevla görelim neyler/ Neylerse güzel eyler” dizeleriyle Allah'a adanmışlık seviyesini ortaya koyuyor. Yaşadığı devirde astronomi, felsefe, edebiyat, tıp ve psikoloji, fıkıh, hadis gibi birçok alanda ilmi ve ameli olarak Allah katında yüksek mertebelere ulaşmıştır. İşte bu ilimlerdeki bütün bilgilerini “Marifetnâme” adlı kitapta toplamıştır. İbrahim Hakkı Hazretlerinin naaşını mürşidi İsmail Fakirullah Hazretlerinin ayağının dibine defnettirerek hocasına olan saygısını göstermiştir.

Bu iki büyük abide şahsiyet dışında ilçe sınırları içinde Sultan Memduh ve hanımı Zemzem-ül Hasiye, Şeyh Mücahit El Kebir, Nur Hamza ve daha birçok âlim ve Allah dostlarının kabrine uğrayıp dua etme şerefine nail oldum.

Medreseler diyarı

Tillo, aynı zamanda asırlık birikimleriyle bir ilim beldesidir. Şuan bu üç bin nüfusluk beldede üç büyük medrese bulunmaktadır. Türkiye'nin dört bir yanından ve hatta yurt dışından gelen ilim âşıkları “Tillo” ekolünde yetişme fırsatı buluyor. Buraya kadar gelmişken bu medreseleri gezmeden olmazdı tabi. Derslikleri, geniş kütüphaneleri, mescitleri teker teker dolaşırken sizi bu devirden alıp Osmanlı mazisine götürüyor. Hele bir de ezber derslerine denk gelmenin ayrı bir tadı var. Onlarca öğrenci kendilerine verilen ödevleri geniş bir avlunun ortasında hızlı adımlarla gidip gelerek yüksek sesle ezberlemeye çalışmaları görülmeye değer.

Medreseleri  gezdikten sonra taş evleri, dar sokakları, kerametli Yeşil Kuyu, Tillo Müzesi, Kalat’ül Üstad’a uğrayıp ruhlara işleyen manevi havanın esintisini alıp batan güneşin kızıllığıyla beldeden ayrıldım…

Kaynak: Dünya Bizim

banner53
Yorumlar (2)
Misafir 1 yıl önce
Saidi Nursi (Bediüzzaman?) size göre ALİM, normal aklı uçmamış LAİK kesim için YOZ YOBAZ birisidir.
Misafir 1 yıl önce
Vikipedi ansiklopedisine bakıyoruz HİÇ TARİH YOK.
Aklı başındakiler sanki APTAL.
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?