banner39

1 Mayıs için Taksim'de ilk tören düzenlendi

1 Mayıs Tertip Komitesi 1 Mayıs’larda öldürülenler için Kazancı Yokuşu ve Şişhane’de anma töreni düzenledi

Güncel 28.04.2014, 14:24 28.04.2014, 14:24
1 Mayıs için Taksim'de ilk tören düzenlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da, Kazancı Yokuşu ve Şişhane’de 1977 1 Mayıs’ında Kazancı Yokuşu'nda hayatını kaybeden 34 kişi ve 1 Mayıs 1989’de öldürülen Mehmet Akif Dalcı 1 Mayıs Komitesi tarafından düzenlenen törenle anıldı. Anma sırasında polisin Taksim Anıtı çevresini ve Gezi Parkı’nı kapattığı görülürken Meydan’da da çevik kuvvet ekipleri ve bir TOMA bekledi.

Anmalara Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kuruluaz, Özgürlük ve Dayanışma Partisi temsilcileri ile CHP'den milletvekillerinin de aralarında olduğu yaklaşık 50 kişi katıldı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB temsilcileri Taksim yasağına tepki gösterirken 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını yineledi.

Temsilciler konuşmalarında Taksim Meydanı’nı 1 Mayıs’ta kapatmanın hukuksuz olduğunu vurguladı, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda buluşma çağrısı yaptı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Sendikalı, sendikasız tüm işçileri, tüm emekçileri, tüm halkı, tüm siy partilerin genel başkanlarını, bu ülkede AKP iktidarına karşı muhalefet eden herkesi Taksim iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Başbakan kendisine muhalefet herkesi baskı altına almak için Taksim Meydanı’nı kapatıyor. Bugün Taksim’e sahip çıkmak, geleceğe sahip çıkmaktır” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?