banner39

1 Mayıs ve Taksim tarihi KRONOLOJİ

İstanbul'da 2010'da Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarına 1977'den sonra ilk defa izin verildi ancak 2013'te çalışmalar gerekçe gösterilerek yeniden yasaklandı

Güncel 01.05.2015, 11:55 06.05.2015, 07:55
1 Mayıs ve Taksim tarihi KRONOLOJİ

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

22 Nisan 2009 tarihinde Emek ve Dayanışma Günü adıyla resmen tatil olarak tanınan 1 Mayıs, yllardır Taksim’de kutlanıp kutlanmayacağı tartışmaları ile gündeme geliyor.

1977’deki kutlamalarda meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar sebebiyle yıllarca Taksim kutlamalara kapatıldı. 2010’da ilk defa açıldı ve bayram havasında kutlamalar yapıldı ancak sonraki yıllarda meydandaki çalışmalar gerekçe gösterilerek yine kapatıldı. Çalışmalar tamamlandıktan sonra da meydanda kutlamalara izin verilmedi.

Bu sene kutlamalar için Yenikapı Meydanı adres gösterildi.

İşte yıl yıl 1 Mayıs’ta meydana gelen olaylar:

1 Mayıs 2004 Cumartesi

İstanbul’da Türk-İş 1 Mayıs’ı Şişli’de kutlarken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Saraçhane’de yürüyüşe başlayıp Yenikapı’da kutladı.

1 Mayıs 2005 Pazar

1 Mayıs kutlamaları, dört konfederasyonun ortak düzenlemesiyle; Taksim, Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakılmasıyla başladı. Kadıköy, İskele Meydanı’nda devam eden kutlamalara yaklaşık 100 bin kişi katıldı.

Taksim’de gösteri yapmak isteyen 3 ayrı gruba polis müdahale etti. 47 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da kutlamalar Tandoğan Meydanı’nda yapıldı.

Gaziantep’te kutlamalar İstasyon Meydanı’nda yapıldı. Keskin nişancılar hazırda bekledi, polis birçok kamera ile göstericilerin görüntülerini aldı.

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’na girmek isteyen Demokratik Halk Partisi (DEHAP) üyeleri ile girişe izin vermeyen polis arasında gerginlik yaşandı.

Diyarbakır’da polis ile Dağkapı Meydanı’na yürümek isteyen yaklaşık bin kişilik grup arasında gerginlik yaşandı.

Batman’da 7 kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs 2006 Pazartesi

Taksim'de basın açıklaması yapmak isteyen bir gruba polis müdahale etti. DİSK, KESK ve Türk-İş temsilcilerine 1977 anması yapma için çelenk bırakma izni verildi.

İstanbul’da göstericiler, 3 kortej halinde Kadıköy’de buluştu. Kutlamada DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk-İş, ÖDP, Emek Partisi (EMEP), Demokratik Toplum Partisi (DTP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Halkevleri, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP), Sosyalist Emek Hareketi Parti Girişimi (SEH), Partizan gibi siyasi parti ve gruplar yer aldı.

Kadıköy’deki kutlamalarda, Sosyal Sigortalar Yasası, Terörle Mücadele Yasası ve nükleer santral projeleri protesto edildi.

Ankara’da kutlamalar Demirtepe’den yürüyüşle başlayarak, Tandoğan Meydanı’nda gerçekleşti. Polis hava ve karada hazır bekledi.

1 Mayıs 2007 Salı

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanmaya izin verilmeyeceğini açıkladı.

Binlerce polis Kazancı yokuşunu çevreledi. Yapılan pazarlıklar sonrasında Valilik, yaklaşık 500 kişilik grubun Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs açıklaması yapmasına izin verdi.

Dolmabahçe’de bekleyen 1500 kişilik grubun Taksim Meydanı’na çıkmasına izin verilmedi.

Anadolu Ajans, toplam 695 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 198 kişinin kadın olduğunu açıkladı.

Okmeydanı’ndan Taksim’e yürüyüşe geçen yaklaşık 3 bin kişilik gruba, polis müdahale etti.

Kasımpaşa’dan Taksim’ yürüyen gruptan ESP ve Haklar Özgürlükler Cephesi (HÖC) ve çevik kuvvet arasında çatışma yaşandı. Polis, biber gazi ve tazyikli suyla müdahale ederken, göstericiler taş, sapan ve Molotof kokteylleriyle karşılık verdi.

Taksim’e gitmeye çalışan Jineps Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Görkem Yılmazer, polis tarafından gözaltına alındı.

1 Mayıs 2008 Perşembe

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs günü Taksim’e toplu ulaşımın durdurulacağını, polisin gerekli önlemleri alacağını açıklamıştı

Polisin ağır müdahalesinden dolayı, sendikalar Taksim Meydanı’na gitmeyeceklerini açıkladı. 1 Mayıs ara sokaklarda kutlandı.

Emek örgütlerinin 100-150 kişilik bir heyetle Taksim'e gideceği konuşuluyordu; ancak emek örgütleri daha sonra bundan da vazgeçti.

Polis, Osmanbey’den Taksim Meydanı’na yürüyen gruba gaz bombası, tekme ve cop ile müdahale etti.

Taksim ve civarı polis tarafından abluka altına alındı, araç trafiğine izin verilmedi

Polis, Sıraselviler’den Taksim Meydanı’na gitmeye çalışan gruba sert müdahale ederek, grubu dağıttı. Kazancı Yokuşu’nda toplanan grup dağıtıldı.

Büyük Parmakkapı Sokak’tan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba, polis göz yaşartıcı bomba ve boyalı su ile müdahale etti.

Polis, Disk binasını abluka altına aldı. Binaya atılan biber gazından etkilendiği iddia edilen CHP Milletvekili Mehmet Ali Özpolat kalp spazmı geçirdi.

Ali Sami Yen Stadı’nın çevresinden yaklaşık 1.500 kişinin gözaltına alındığı söylendi.

1 Mayıs 2009 Cuma

22 Nisan 2009 günü TBMM Genel Kurulu'nda, 1 Mayıs'ın, "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tatil olmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edilmişti.

5 binden fazla kişi, Taksim meydanına 1 Mayıs'ı kutladı. Tertip komitesi 13.30'da kutlamayı bitirdi.

Konuşmalar sürerken polisler, civardaki sokaklardan meydana ulaşmak ve kutlamaya katılmak isteyenlere gaz attı, cop kullandı. Ancak Kazancı yokuşu tarafından bir grup daha meydana girmeyi başardı.

İstanbul Valisi Muammer Güler 108 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Yaklaşık 300 kişilik çevik kuvvet ekibi, göstericileri Taksim Meydanı’ndan uzaklaştırmak için tazyikli su sıktı.

Taksim'deki The Marmara otelinin üst katlarında bir pencereden üzerinde "1 Mayıs 1977'de buradan ateş edenler bulunsun" pankartı açıldı. Daha sonra bu pankart alt pencerelerden çekilerek kaldırıldı.

Kurtuluş Caddesi’nden Taksim Meydanı’na yürüyen gruba biber gazı atılarak, tazyikli su sıkıldı.

Kurtuluş civarındaki bazı iş yerlerinin camları kırıldı. Bölgeden yaklaşık 40 kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs öncesinde Valilik, metro ulaşımında Şişhane-Taksim, Mecidiyeköy-Taksim seferlerini; Kabataş-aksim füniküler hattını durdurdu.

1 Mayıs 2010 Cumartesi

32 yıl sonra Taksim Meydanı ilk kez ‘eyleme’ açıldı. Taksim Meydanı’na üç ana yoldan çıkıldı; Gümüşsuyu, Mecidiyeköy-Şişli ve Tarlabaşı Bulvarı.

Polisler, 1 Mayıs günü ‘çay’ içerek, Taksim Meydanı’na yürüyen göstericileri izledi.

Batman’da Cumhuriyet Meydanı, 20 yıl aradan sonra ilk kez 1 Mayıs kutlamalarına açıldı.

Ankara’da göstericiler 1 Mayıs’ı Sıhhiye Meydanı’nda kutladı.

1 Mayıs 2011 Pazar

Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları, Taksim Meydanı’na birlikte yürüdü.

Saat 12’ye yaklaşırken, Şişli yönünden Taksim yönüne yürüyen kortejlerden Halk Cephesi üyeleri ile polis arasında küçük bir arbede yaşandı. Olay kısa sürdü, Halk Cephesi iyeleri arama noktasını aşarak Taksim Meydanı’na yürüyüşlerine devam etti.

Göstericiler, polis engeli olmadan daha huzurlu ve coşkulu bir 1 Mayıs olduğunu dile getirdi.

1 Mayıs 2012 Salı

1 Mayıs ülke genelinde bayram havasında geçti.

Şişli Belediyesi zabıta işçileri, Zabıta Binası önünden geçenlere karanfil verdi.

Çevik Kuvvet Polisleri TRT ile Harbiye Orduevi arasındaki sokağın geri kısmında bekledi. Arama noktasında, trafik polisleri arama işlemini gerçekleştirdi.

Taksim Meydan’ında polis yoktu, polisler Sıraselviler Caddesi ve İstiklal Caddesi’nde bekledi.

Taksim Meydanı’na kurulan kürsüde, çok sayıda aydın, sanatçı, sendika yetkilileri konuşma yaptı. Meydan’da halaylar çekildi, şarkılar söylendi.

1 Mayıs 2013 Çarşamba

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim’de inşaat alanı olduğunu gerekçe göstererek, meydanın 1 Mayıs kutlamalarına kesinlikle kapalı olacağını açıklamıştı.

Şişli’nin neredeyse her bölgesinde polis ve göstericiler arasında çatışma yaşandı. Polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Disk binası önünden yürüyüşe geçen gruba polis gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Polis, Disk binasının yanındaki bir apartman dairesinin içine gaz bombası attı.

Mecidiyeköy’ün ara sokaklarında polis göstericileri hedef alarak gaz bombası attı, göstericiler polise taş ile karşılık verdi.

Galata Köprüsü, 1970’de yapılan bakım çalışması dışında ilk kez bugün kaldırıldı.

İstanbul’da metro, metrobüs, vapur, motor, tramvay seferleri iptal edildi; bir çok yol ulaşıma kapatıldı.

Valilik, Galata Köprüsünü kaldırarak ve Unkapanı Köprüsünü kapatarak Taksim’e ulaşımı engelledi.

Kadıköy’de toplanan gruba polis müdahalesi olmadı. TKP Kadıköy İskele Meydanı’nda toplandı.

1 Mayıs 2014 Perşembe

Taksim Meydanı İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Vapur seferleri iptal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim'e çıkan tüm yolların kapalı olduğunu açıkladı. Sabah erken saatlerden itibaren Şişli, Beşiktaş, Tarlabaşı'nda Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen emekçilere ve göstericilere polis saldırısı yaşandı.

1 Mayıs Komitesi 2 Mayıs günü yaptığı açıklamada, kutlamaya gelenlerin arasında provakasyon amaçlı olarak karışan sivil polislerin olduğunu iddia etti.

1912 SONRASI

1912 – İstanbul’da ilk 1 Mayıs kutlaması yapıldı.

1923 – 1 Mayıs günü yasal olarak "İşçi Bayramı" ilan edildi.

1924 - Hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.

1925 – Bir yıl önce idari olarak yasaklanan 1 Mayıs kutlamaları yasalaştı. Takrir-i Sükûn Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı.

1935 - 1 Mayıs’a “Bahar ve Çiçek Bayramı” adı verildi ve ücretsiz tatil günü ilan edildi.

1976 - Geniş katılımlı ilk 1 Mayıs kutlaması Taksim’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) çağrısıyla yapıldı.

1977 - Kanlı 1 Mayıs İstanbul Taksim Meydanı'nda yapılan kutlama sırasında kitleye ateş açıldı. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve 35 kişi yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü.

1978 – 1 Mayıs Taksim Meydanı'nda kutlandı.

1979 – Taksim kutlaması Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yasaklandı. İstanbul sokaklarında yasağa rağmen kutlamalar yapıldı.

1981 – Askeri Darbe sonrası Milli Güvenlik Konseyi 1 Mayıs’ı resmi tatil günü olmaktan çıkardı.

1996 – 1 Mayıs kutlamasının Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin verilmemesi nedeniyle kutlamalar Kadıköy’de yapıldı. Eylemin ilk dakikalarında açılan ateş sonucu üç kişi hayatını kaybetti. Kadıköy’de büyük bir kitlesel isyan gerçekleşti. Bu olaydan sonra Kadıköy 2005 yılına kadar 1 Mayıs kutlamalarına yasaklı kaldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?