banner39

100 Yıl Sonra: Cihan Harbi

TRT Genel Müdürü Eren, "Biz TRT olarak farkımızı sadece ve sadece gerçeği merkeze alarak hazırladığımız yayınlarla ortaya koymaya çalışıyoruz. TRT, Türkiye ve dünyaya doğru olan bilgiyi, gerçeği, hakikati, bilinmeyenleri tüm gerçekliğiyle aktarmak için çalışıyor" dedi

Güncel 18.01.2018, 16:18 18.01.2018, 16:18
100 Yıl Sonra: Cihan Harbi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TRT World Research Center ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından bir otelde düzenlenen "100 Yıl Sonra: Cihan Harbi" uluslararası paneline, alanında uzman akademisyenlerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katılırken, panelin başında "Yakın Plan Cihan Harbi" belgeselinin tanıtımı yapıldı.

Burada konuşan İbrahim Eren, yayıncılıkta önemli olanın neyin anlatıldığı değil nelerin anlatılmadığı olduğuna dikkati çekerek, ülkelerin tarihi olayları genellikle kendi perspektiflerinden anlatmayı tercih ettiklerini söyledi.

Eren, 1. Dünya Savaşı'ndan bu yana, ülkelerin kendi kültür ve tarih algısını medya yoluyla dünya empoze etmek için çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Biz TRT olarak farkımızı sadece ve sadece gerçeği merkeze alarak hazırladığımız yayınlarla ortaya koymaya çalışıyoruz. TRT, Türkiye ve dünyaya doğru olan bilgiyi, gerçeği, hakikati, bilinmeyenleri tüm gerçekliğiyle aktarmak için çalışıyor. Bu gerçeklik çerçevesinde kültürel olgunun gelişmesini ve kuşaktan kuşağa kültürel gelişimin güçlendirilmesini öncelik olarak görüyoruz. TRT olarak farklı temalarda kanallarımız var, geniş yelpazede kitlelere hitap etmekteyiz. 14 televizyon kanalımız ve 16 radyomuz yurtdışına yayın yapan 33 farklı dilde web sitelerimizde tüm dünyaya yayın yapmaktayız."

TRT Belgesel kanalında içeriği tarih olan 56 başlıkta toplam 316 bölüm programla bin yıllık medeniyetin mirasın izini sürdüklerini kaydeden Eren, "Tarihi gerçekleri, özgün ve yerli yapımlarla geleceğe taşıyoruz. Ayrıca popüler dizilerimizle son yıllarda yayınladığımız sizlerin de yakın takip ettiği dizilerde; Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdulhamid, Filinta, Çanakkale Seddülbahir, Yunus Emre, Büyük Sürgün Kafkasya gibi tarihi yapımlarla da geçmiş ve bugün arasında yeniden bir bağ kuruyoruz. Yakın zamanda Enver Paşa'nın kardeşi Nuri Killigil'in belgeselini hazırladık o da yayına girecek. Bu akşam yayına girecek, Türkiye tarihindeki en büyük prodüksiyonla yapılmış olan, Mehmetçik Kut'ül Amare dizimiz de bu akşam ilk bölümüyle ekranlarda olacak." diye konuştu.

Eren, Yakın Plan Cihan Harbi belgeseline de yapım ve yayın desteği vermekten mutluluk duyduklarını, belgeselin savaşın 100. yılında savaşın anlatılmamış yönlerini ele aldığını, 22 bölüm halinde TRT'nin farklı kanallarında ekrana geleceğini bildirdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel de yaptığı konuşmada, 1. Dünya Savaşı'nda Türklerin birçok şey kaybettiğini ancak onurlarını kaybetmediğini söyledi.

Yücel, sömürgeci devletlerin sömürge anlayışından vazgeçmediğinin görüldüğünü belirterek, "Türkiye ne sömürülmüş ne de sömürmüştür. Böyle bir kültürden gelen bizler, medeniyetimizle, kültürümüzle daha farklı olmak durumundayız. Biz kalkınacağız, Türkiye olarak büyüyeceğiz ama bunları unutmayacağız, unutturmayacağız. Türkiye genelinde 150 binden fazla öğrenciye hizmet veriyoruz. Bu ve bunun belgesellerin çocuklarımıza çok erken yaşlardan veriyoruz, bunların öğrenilmesine ve öğretilmesini önemsiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?