banner39

12 Eylül'e müdahillik talepleri artıyor

Darbe döneminde oğulları idam edilen iki aile 12 Eylül davasında müdahil olmak için dilekçe verdi

Güncel 03.04.2012, 16:33 03.04.2012, 16:33
12 Eylül'e müdahillik talepleri artıyor

12 Eylül 1980 askerî darbesi döneminde idam edilen Erdal Eren'in ağabeyinin de aralarında bulunduğu 6 kişinin Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davaya müdahil olma talebinin ardından, aynı dönemde idam edilen Halil Esendağ ve Selçuk Duracık'ın aileleri de müdahillik kararı aldı. Davaya müdahil olmak isteyenlerden biri de 12 Eylül döneminde 6,5 yıl hapis yatan ve işkencelere maruz kalan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ. Özdağ, idam edilen Manisalı ülkücüler Halil Esendağ ve Selçuk Duracık'ın aileleriyle birlikte Ankara'da 4 Nisan 2012'de başlayacak davaya katılacaklarını belirterek, "Kenan Evren ve arkadaşları, bizim istikbalimizi çaldı." dedi.

12 Eylül askerî darbesi ile ilgili olarak Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce açılan davanın ilk duruşması, 4 Nisan 2012'de yapılacak. Davaya yönelik müdahillik talepleri de devam ediyor. Darbe döneminde tutuklanan ve 6,5 yıl hapis yatan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davaya müdahil olmak için mahkemeye dilekçe vereceğini söyledi. 17 yaşında idam edilen Erdal Eren'in ağabeyinin de arasında bulunduğu aileler, Evren ve Şahinkaya'nın insanlığa karşı suçlardan ötürü yargılanmasını isterken ülkücülük davasından idam edilen sembol isimlerin aileleri de harekete geçti. İdam edilen Manisalı ülkücüler Halil Esendağ ve Selçuk Duracık'ın aileleriyle birlikte 4 Nisan'da mahkemede olacaklarını aktaran Selçuk Özdağ, "12 Eylül'de sadece solcular zulme uğramadı, en az onlar kadar ülkücüler de darbenin sillesini yedi. Kenan Evren ve arkadaşları, bizim istikbalimizi çaldı. Bu ülkede bir daha darbeler yaşanmasın diye ben de müdahil olacağım." diye konuştu.

Bugün AK Parti Manisa milletvekili olan Selçuk Özdağ, 12 Eylül askerî darbesinden sonra ülkücülük davasından tutuklandı. Buca ve Ulucanlar cezaevlerinde 6,5 yıl hapis yatan Özdağ, çeşitli işkencelere maruz kaldı. Tutukluluk süresince büyük acılar yaşadığını, sağdan ve soldan birçok arkadaşının yanından alınarak idama götürüldüğüne şahitlik ettiğini vurgulayan Özdağ, "Allah, bir daha o günleri bizlere göstermesin. Cezaevi günlerimizde sol görüşlü mahkumlarla iyi ilişkiler kurduk ve içerideyken bazı güçler tarafından kullanıldığımızı anladık. O dönemde hukuk yoktu. İçeride sağ ve sol mecburen dayanışma içine girdik. İnsanlık dışı muamelelere maruz kaldık. İşkencede ölen, askıya alınıp orada unutulan kardeşlerimiz oldu. 12 Eylül öncesi bize kavga ettirenler de vardı. Darbe için zamanı ve zemini hazırladılar ve sonra düğmeye bastılar. Bu dava, onların hesap vermesi için açıldı. 95 yaşındaki Kenan Evren, bu saatten sonra yargılansa da olur yargılanmasa da. Önemli olan darbelerin önünün kapanması ve yapanın yanına kâr kalmayacağının gösterilmesi." dedi.

BEŞ AYLIK EVLİYKEN TUTUKLANDI

Darbeci askerler tarafından idama gönderilenlerden Manisalı ülkücü Halil Esendağ, tutuklandığında henüz beş aylık evli ve 18 yaşındaydı. Esendağ, üç yıl süren yargılamanın ardından 21 yaşında darağacına gönderildi. Bugün 73 yaşında olan ve 12 Eylül davasına müdahil olmak için 4 Nisan'da Ankara'ya gitmeye hazırlanan annesi Mürüvvet Esendağ, Kenan Evren hakkında dava açıldığını öğrendiğinde duygularını, "Duam kabul oldu. Şimdi cezaevine gittiklerini göreyim, başka bir şey istemiyorum." sözleriyle dile getirmişti. 22 yaşında idama gönderilen diğer bir ülkücü Selçuk Duracık'ın, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşayan annesi Birsel Duracık ise darbenin komutanı Evren ile asıl hesaplaşmayı öldükten sonra yapacağını belirterek, "Her şeyi Allah'tan istedim. Ölünce, on parmağım onun yakasında olacak. Dua ediyorum, öbür dünyada hesaplaşacağım." demişti. Selçuk Duracık ve Halil Esendağ, 12 Eylül askerî darbesine giden günlerde Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşanan olaylar sebebiyle tutuklanıp Buca Cezaevi'ne koyuldu. Yargılamalardan, her iki isim için de idam kararı çıktı. Darbenin ardından sağ ve sol gruplardan idam cezasına çarptırılıp infaz edilen 50 isimden ikisi onlardı. 1983'ün 4 Haziran gününü 5 Haziran'a bağlayan yağmurlu bir geceyarısında ikisi de asıldı.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?