banner15

12 yıl kaçtı, zaman aşımıyla kurtuldu

Hayali ihracattan yargılanırken kaçan ve 12 yıllık firarın ardından Türkiye'ye iade edilen Aslıtürk hakkındaki son 'kara para' davası da zaman aşımına takıldı...

12 yıl kaçtı, zaman aşımıyla kurtuldu

İngiltere tarafından Türkiye'ye iade edilen işadamı Orhan Aslıtürk'ünşansı yine yaver gitti. Hakkında açılan "kara para" davası, 10 yıllık zaman aşımına uğrayarak düştü. Türkiye 'hayali ihracatçı" Aslıtürk'ü, dönemin Şişli Belediye Başkanı Gülay Çokay ile evlenmesi ile tanıdı. Hayali ihracat, haksız kazanç ve vergi kaçakçılığından devleti yaklaşık 2 milyar 200 milyon TL zarara uğrattığı iddiasıyla hakkında 5 dava açılan işadamı, 1998'de yurt dışına kaçtı. 

'ŞARTI' YERİNE GETİRİLDİ 
Kırmızı bültenle aranan işadamı, 12 yıllık firarın ardından İngiltere tarafından 16 Mart'ta Türkiye'ye iade edildi. Hakkında açılan davaların çoğu zaman aşımından düşen Aslıtürk'ün sadece İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "kara para" davası kaldı. Zaten İngiltere, iade şartında "Aslıtürk, sadece İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen kaçakçılık davasından yargılanabilir" demişti. Söz konusu dava, aralarında Orhan Aslıtürk'ün de bulunduğu 8 kişi hakkında, 7 Şubat 2001 tarihinde açılmıştı. Sanıklar, "Kara paranın aklanması hakkındaki kanuna aykırılık" suçundan yargılanıyordu. 

10 YILLIK SÜRE DOLDU... 
Aslıtürk'ün "kara para" davası da diğerleri gibi zamana yenildi. Dava, 10 yıllık zaman aşımına uğrayarak düştü. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, kara para davasının suç tarihine göre zaman aşımı süresinin 10 yıl olarak belirlendiğini söyledi. Sanığın sadece iadeye konu olan suç nedeniyle yargılanmak üzere Türkiye'ye iade edildiğini hatırlatan mahkeme, zaman aşımı süresinin dolduğuna işaret ederek, davanın da ortadan kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Aslıtürk'ün üzerine tapuda kayıtlı bulunan, Beykoz'daki taşınmaz ile Bayrampaşa'daki 895 metrekare arsa üzerindeki bölümler üzerindeki tedbirin, karar kesinleştiğinde kaldırılmasına hükmetti. 

SEKİZ SANIĞIN DOSYASI AYRILDI
Geçtiğimiz Mart ayında İngiltere tarafından Türkiye'ye iade edilen işadamı Orhan Aslıtürk, 12 yıl aradan sonra bu fotoğrafla gündeme gelmişti. Elindeki kelepçeyi ceketiyle saklarken görüntülenen işadamı, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. İşadamının son kalan "kara para" davası düşünce, Orhan Aslıtürk ile birlikte yargılanan 7 sanık hakkındaki dava ise tefrik edildi. 

Kaynak: Takvim

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 08:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35