banner15

'15 Temmuz darbe girişimi başka ülkeyi 'çökertirdi'

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Başka ülkelerde bu tarz bir girişim, toplumu ve ekonomiyi çöküntüye uğratırdı" derken, Türkiye'nin 15 Temmuz'dan sonra daha güçlü olduğunu vurguladı.

'15 Temmuz darbe girişimi başka ülkeyi 'çökertirdi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, FETÖ darbe girişimiyle ilgili, "Başka ülkelerde bu tarz bir girişim, toplumu ve ekonomiyi çöküntüye uğratırdı. Ancak Türkiye'de toplum birbirine daha yakın, ekonomi de daha güçlü hale geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünden (BYEGM) yapılan yazılı açıklamada, İbrahim Kalın'ın "Tarihe ve Milli Birliğe Tanıklık" programı kapsamında Balkan ülkelerinden Türkiye'ye gelen basın heyetini kabul ettiği belirtildi.

Kalın'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabulde, 15 Temmuz darbe girişimi ile Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilere değindiği ifade edilerek, yaptığı şu değerlendirmelere yer verildi:

"15 Temmuz darbe girişimi tam anlamıyla hükümeti devirmek için yapılmış bir darbe girişimiydi. Türkiye bugüne dek çok sayıda darbe gördü, ancak böyle bir darbe girişimi ile daha önce hiç karşılaşmadı. FETÖ, her zaman güçlünün yanında olmuş bir örgüt. İllegal aktiviteler içindeler, suç imparatorluğu kurmuşlar. FETÖ'ye "himmet" adı altında milyonlarca dolar para gelmiş. Açtıkları Türk okullarında ne gibi yanlışlar var derseniz, bu okullar pahalı, yalnızca güçlü ailelerin, politikacıların çocuklarını seçmiş ve onları yüksek pozisyonlara getirmiş. Sınav sorularını onlara verip çok yüksek sonuçlar almalarını sağlamış, burada erdem de, şeffaflık da yok."

Türkiye'nin 15 Temmuz öncesinden daha güçlü olduğunu vurguladığı belirtilen Kalın'ın, "Başka ülkelerde bu tarz bir girişim, toplumu ve ekonomiyi çöküntüye uğratırdı. Ancak Türkiye'de toplum birbirine daha yakın, ekonomi de daha güçlü hale geldi." ifadelerini kullandığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 20:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48