15 Temmuz finansörü Dahlan belge ibraz etmekten kaçmak için geri adım attı

Muhammed Dahlan, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’yü kendisinin fonladığını yazan Middle East Eye ve David Hearst’a 2017’de açtığı davayı geri çekti. Dahlan, bu hamlesiyle suçlamaların tamamını kabul etmiş oldu.

Güncel 26.09.2019, 12:20
15 Temmuz finansörü Dahlan belge ibraz etmekten kaçmak için geri adım attı

Middle East Eye Genel Yayın Yönetmeni David Hearst, 30 Temmuz 2016’da 15 Temmuz darbe girişiminin finansörünün BAE kontrolünde çalışan Muhammed Dahlan olduğunu ortaya koymuş, Dahlan’ın darbe öncesi FETÖ’ye para transfer ettiğini yazmıştı.

Dahlan da bu haberler üzerine Hearst’e dava açtı.

Ancak geçen hafta İngiltere’de devam eden davadan çekildi. Dahlan duruşmaya katılmadı, savunma yapmadı, savunması için hiçbir belge de sunmadı ve dava düştü.

Ersoy dede'nin köşesine taşıdığı habere göre, Dahlan yaklaşık 500 bin Sterlin tutarındaki dava masraflarını da karşılamayı kabul etti.

Dahlan davadan neden geri çekildi ?

Dahlan, davadan çekilerek 15 Temmuz’daki rolüyle ilgili pek çok belgenin de resmen ortaya çıkmasını engellemiş oldu. Eğer davaya devam etseydi elindeki tüm bilgi ve belgeleri mahkemeyle paylaşmak zorunda kalacaktı. Mahkeme Dahlan belgeleri vermese bile Dahlan hakkında araştırma yapacak, onu çapraz sorguya alacaktı.

Dubai-Konya-Londra arası ittifak ile 4 yıl süren para trafiğinin ortaya çıkmasının, Dahlan'ı ve Türkiye içindeki siyasi ve ekonomik piyonlarını ciddi şekilde paniğe sevk ettiği aşikar.

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zeyid el Nahyan, başta en yakını olan Dahlan'ın bu faaliyetleri ve Türkiye'ye yaptığı operasyonlar için, yakın gelecekte uluslararası mahkemeler önünde yargılanması bekleniyor.

Seyri merak edilen dava ile ilgili sürpriz gelişmeyi David Hearst, 11 Eylül 2019 tarihli yazısında duyurdu.

Hearst, Dahlan’ın 15 Temmuz’a ilişkin iddialarına yönelik olarak kendisine açtığı davayı geri çektiğini açıkladı. “Yazımın arkasındayım” diyen Hearst, Dahlan tarafından desteklenen Körfez medyasının darbe girişimi sırasında “Darbe başarılı oldu, Erdoğan öldü” gibi yayınlar yaptığını anımsattı.

Yazar, Dahlan ve fonladığı desteklediği medya kuruluşlarının FETÖ’cü darbe girişimini önceden bildikleri yönünde kanaat belirtti.

Erdoğan: Kimlerin sevindiğini biliyoruz

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs 2017’de İstanbul’da yaptığı konuşmada “Türkiye’de darbe girişimi olduğu zaman Körfez’de kimlerin buna sevindiğini çok iyi biliyoruz. Birilerinin istihbarat örgütleri varsa bizim de istihbarat örgütümüz var. Kimlerin o geceyi nasıl geçirdiklerini çok iyi biliyoruz.

Türkiye’de ne oldu, ne oluyor, bitti mi, gidiyor mu, darbe neticeye ulaştı mı ulaşıyor mu, bunu takip edenleri çok iyi biliyoruz. Nasıl paralar harcandığını çok iyi biliyoruz” diyerek Birleşik Arap Emirlikleri ve Dahlan’ı işaret etmişti.

Çavuşoğlu: 3 milyar dolar verdiler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Türkiye’deki darbe kalkışmasına, hükümeti gayrı meşru yöntemlerle devirme çabalarına bir ülkenin 3 milyar dolar para desteğini sağladığını biliyoruz. Üstelik bu, Müslüman bir ülke” demişti.

Ayrıca FETÖ lideri Gülen, Muhammed Dahlan’a ait olan ve Mısır’da yayın yapan Al Ghad televizyonuna darbe girişiminin hemen ardından yaptığı açıklamada Batı’ya Türkiye’ye müdahale edin çağrısına bulunmuştu.

Kaynak: Star

Yorumlar (2)
Hacı yıldırım 4 yıl önce
Bunlar çapulcu sürüsü siyonist uşakları bu ülkeyi biz kanımızı dökerek aldık dolarla deyil
ilkgun salih 4 yıl önce
iste bu dahlan gibi serefsizlerin varligindan dolayi filistin de bir turlu huzura kavusmuyor.dahlan gibi rezillwr sayesinde araplar daginik
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?