banner39

banner35

15 Temmuz'un 'rütbeli havacılar'ı hakim karşısına çıkıyor

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Yalova'daki Hava Harp Okulu öğrencilerini İstanbul'a sevk eden, aralarında kalkışma gecesi görev yapan helikopter pilotlarının da bulunduğu tamamı rütbeli 16 sanık yarın hakim karşısına çıkacak

Güncel 09.11.2017, 13:03 09.11.2017, 13:05
15 Temmuz'un 'rütbeli havacılar'ı hakim karşısına çıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yalova'daki Hava Harp Okulu öğrencilerini İstanbul'a sevk eden, aralarında eski Yalova Hava Meydan Komutanı ile kalkışma gecesi görev yapan helikopter pilotlarının da bulunduğu 10'u tutuklu 16 sanığın, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli hapis cezalarına çarptırılması istemiyle yargılanmasına yarın başlanacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay ve Ergün Güçlü tarafından hazırlanan ve mahkemece kabul edilen 258 sayfalık iddianame kapsamında sanıklar, yarın İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Çağlayan'daki duruşma salonunda hakim karşısına çıkacak.

13 Kasım Pazartesi günü de sürmesi beklenen duruşmada, ilk etapta sanıkların savunmalarının alınacağı öğrenildi.

Sanıklar, dönemin Hava Meydan Komutanı Albay Metin Yıldırım, burada görevli eski rütbeliler Kurmay Binbaşı Mehmet Gürler, Yüzbaşı Serdar Madran, Üsteğmen İsa Akar, teğmenler Sabri Çalışkan ve Faruk Şimşek, Astsubay Hasan Yıldırım, Kıdemli Başçavuş Alaettin Mercan ile Hava Harp Okulu Komutanlığı'nda dönemin 5. Filo Komutanlığı'nda görevli helikopter pilotları üsteğmen Hasan Kaya, üsteğmen Tuncay Yıldırım'ın tutuklu olarak yer aldığı iddianamede, 6 eski rütbeli asker ise tutuksuz olarak bulunuyor.

İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanlığı, 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Beşiktaş Kulübü ise "suçtan zarar gören" sıfatıyla yer alıyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?