banner39

16 asker fikri Muhafız Alayı'ndan gelmiş

Cumhurbaşkanlığı'ndaki karşılamada tarihteki 16 Türk devletinin askeri üniformalarını giyen askerlerin bulunmasının Muhafız Alayı Komutanlığı’nın fikri olduğu bildirildi

Güncel 13.01.2015, 15:37 13.01.2015, 16:36
16 asker fikri Muhafız Alayı'ndan gelmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas için düzenlenen karşılama töreninde, tarihteki 16 Türk devletinin askeri üniformalarını giyen askerlerin bulunmasının Muhafız Alayı Komutanlığı’nın fikri olduğu öne sürüldü.

Hürriyet Gazetesi’nin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Muhafız Alayı Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Forsu’nda 16 yıldız ile temsil edilen tarihteki Türk devletlerinin Cumhurbaşkanlığı Saray’ı içinde de sembolize edilebileceği önerisinde bulundu.

Önerinin olumlu karşılanması üzerine kayıtlar incelendi ve tarihteki 16 Türk devletinin askeri üniformaları tespit edilerek, askeri terzilere diktirildi. Dikilen üniformaları giyen Muhafız Alayı askerleri, birkaç provanın ardından dünkü karşılama töreninde boy gösterdi.

Kaynaklar, Muhafız Alayı Komutanlığı’ndan benzer bir önerinin Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlediği ilk 30 Ağustos resepsiyonunda da geldiğini, bu fikrin de kabul edilerek hayata geçirildiğini belirttiler. Buna göre resepsiyondaki koreografide, tarihten bugüne Osmanlı dâhil olmak üzere Türk ordularının kullandığı 21 farklı üniforma Muhafız Alayı askerlerince davetlilerin izlenimine sunulmuştu.

Muhafız Alayı Komutanlığı’nın Abdullah Gül döneminde de bu tür önerileri olduğunu hatırlatan kaynaklar, örnek olarak Muhafız Alayı Atlı Tören Birliği’ni örnek gösterdiler.

Muhafız Alayı süvarileri, Gül döneminde Çankaya Köşkü’nün 1 No’lu kapısından konuk devlet başkanını karşılıyor ve tören alanına kadar eşlik ediyordu. Gül döneminde Çankaya Köşkü’nde başlayan bu uygulama Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda da devam ediyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?