banner39

166 kayıp Türk askeri aranıyor

Kore Savaşı'nın ardından kaybolan ve akıbetleri belli olamayan 166 Türk askerinin mezarının bulunması için Genelkurmay harekete geçti.

Güncel 11.12.2012, 13:32 11.12.2012, 13:32
166 kayıp Türk askeri aranıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kore yarımadasında 1950 yılında savaş çıktığında Türkiye tarihinin en önemli kararlarından birini alarak asker göndermeye onay verdi. Tuğgeneral Tahsin Yazıcı önderliğindeki 5090 yiğit, memleketlerinden on binlerce kilometre öteye gemilere binerek savaşmaya gitti. 3 yıl boyunca çetin süren savaşın ardından 750'ye yakın Türk askeri hayatını kaybetti. Ancak savaşın asıl acı bilançosu ölenler değil kayıplardı. Kore Savaşı'nda 166 personelin kayıp olduğunu belirleyen Türk Genelkurmay'ı, işte bu askerlerin peşine düştü.

Sabah'tan Bilge Eser'in haberine göre, bir yıl önce Dışişleri Bakan Yardımcısı Kung-Song-ung'un Ankara'ya ziyaretini fırsat bilen Genelkurmay Başkanlığı, iki ülke diplomatları arasındaki toplantıya sürpriz bir katılım gerçekleştirdi. Yaptığı geniş çaplı bir çalışmayla, Türk askerlerinin şu anda Kuzey Kore sınırları içinde bulunan ve çatışmalara katıldığı yerleri saptayan Genelkurmay, bu verileri Kuzey Koreli yetkililere sundu. Genelkurmay Başkanlığı'nın Sabah gazetesine verdiği bilgiye göre, "Türk askerlerinin naaşlarının bulunması ve teslim edilmesi konusunda Kuzey Kore ile mutabakat varıldı."

Masaya büyük bir harita açan Genelkurmay, teker teker Türk askerlerinin çatıştığı noktaları gösterdi. Ülkelerin kesin sınırlarının çizilmesiyle birlikte bazı bölgelerin Kuzey Kore hudutları içerisinde kaldığını kaydeden Genelkurmay yetkilileri, "Bu askerlerin bulunması için çalışma başlatmanızı rica ediyoruz. Böylelikle şehitlerimizin ruhlarını bir nebze de olsa rahatlatabiliriz" mesajını verdi.

Kendilerine gelen talebe şaşıran Kuzey Koreli yetkililer ise adı geçen bölgelerin belki isimlerinin değişmiş olabileceğini belirterek daha kesin koordinatların belirlenmesi gerektiğini dile getirdi, Türk Genelkurmay Başkanlığı'ndan aldıkları mesajı kendi askeri yetkililerine ileteceklerini kaydeti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?