banner39

17-25 Aralık'ın silinen verileri kurtarılıyor

17 ve 25 Aralık darbe girişimleri öncesi kullanılan, İstanbul Emniyeti'ndeki 80 bilgisayarın incelemesi tamamlandı. Operasyona katılan polislerin sildiği iddia edilen bilgiler TÜBİTAK'ın teknik desteğiyle kurtarılıyor

Güncel 13.12.2014, 09:48 13.12.2014, 11:18
17-25 Aralık'ın silinen verileri kurtarılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün kritik şubelerindeki bilgisayarlar üzerinde, 17-25 Aralık soruşturmalarıyla ilgili yapılan teknik bilirkişi çalışmaları tamamlanmak üzere.

Sabah'ta yer alan habere göre Mali Suçlarla Mücadele Şubesi'ndeki 80 bilgisayarın incelenmesi sonuçlanırken, organize suçlar, terör, istihbarat ve bilişim şubelerine ait bilgisayarların da incelenmesi bitmek üzere..

Bilişim uzmanlarınca yapılan incelemelerde, bazı polislerin bilgisayarlarda özel bir silme (wipe) programı ile temizlik yaptığı tespit edildi.

İlk belirlemelerelere göre melere göre kullanılan programla silinen belgelerin geri döndürülemediği anlaşıldı.

Ancak TÜBİTAK'tan alınan teknik destekle yine özel bir programla geri döndürme çalışmalarına başlandı. Uzman bilirkişi heyeti, çalışmalarını tamamladıktan sonra kapsamlı bir rapor hazırlayıp savcılığa sunacak. Yapılan yasadışı işlemleri inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlarla Soruşturma Bürosu, İstanbul Emniyeti'nde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Bilişim Şube Müdürlüğü'ndeki tüm bilgisayarları mercek altına almıştı.

Bu şubeler, bir dönem emniyetteki bazı polislerin sahte belge üretim ve operasyon merkezi konumundaydı.

6 YILLIK DÖNEM İNCELENİYOR

İncelemelerde 2007-2013 arasında yapılan çalışmaları peşine düşüldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?