banner39

17 Aralık iddianamesi mahkemeye gönderildi

17 Aralık soruşturmasıyla ilgili yeniden hazırlanan iddianamede mahkemenin tespit ettiği eksiklikler tamamlandı. İddianame savcı Aydıner tarafından yeniden İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi

Güncel 11.04.2014, 17:33 11.04.2014, 17:33
17 Aralık iddianamesi mahkemeye gönderildi

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturması kapsamında hazırlanan ancak mahkeme tarafından iade edilen iddianame yeniden hazırlanarak mahkemeye gönderildi. Savcı Ekrem Aydıner, 17 Aralık operasyonunda 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul etmediği iddianameyi yeniden ele aldı.

15 günlük süre içinde yeniden hazırlanan iddianamede mahkemenin tespit ettiği eksiklikler tamamlandı. İddianame savcı Aydıner tarafından yeniden İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemenin iddianamenin kabulü veya reddi yönünde 15 günlük yasal süresi bulunuyor.

Savcı Aydıner, soruşturma kapsamında Fatih Belediyesi’ne yönelik olarak 31 şüpheli hakkında iddianame düzenlemişti. Ancak hazırlanan iddianame İstanbul 20. Ağır Ceza mahkemesi tarafından “usul eksiklikleri var” gerekçesiyle iade edilmişti.

MAHKEME BAĞ KURAMAMIŞTI

Mahkeme iade kararında, iddianamede her bir şüpheliye yüklenen eylemin delilleri ile maddi olaylar arasında bağ kurulmadığını belirtmişti. Somut olay ve delillerin yetirince açıklanmadığını belirten mahkeme, rüşvetin toplam miktarının ve hangi gayrimenkul için rüşvet suçunun işlendiğinin belirlenmediğini belirtmişti. Bu eksikliklerin tamamlanması için iddianameyi savcı Ekrem Aydıner’e iade etmişti.

BELEDİYE BAŞKANINA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ

31 şüpheli hakkında “rüşvet almak ve vermek ve 2863 sayılı kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet” suçlarından 5,5 yıldan 86 yıla kadar değişen hapis cezaları isteniyor. Savcılık, soruşturmada adı geçen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in aralarında bulunduğu 100 kişi hakkında “suç işlemek için örgüt kurmak, suç örgütüne üye olmak, örgütün  amaçları doğrultusunda faaliyette bulunmak, rüşvet almak ve vermek, rüşvete aracılık etmek, resmi evrakta sahtecilik, 2863 sayılı yasaya muhalefet, mühür bozma ve resmi evrakta sahtecilik” suçlarından takipsizlik kararı verdi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?