17 ilde KCK operasyonu

Birçok ilde yürütülen KCK operasyonunda en az 16 kişi gözaltına alındı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde, Leyla Zana'nın evi ve eski vekil Fatma Kurtulan'ın evinde de aramalar yapıldı

17 ilde KCK operasyonu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda, PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Diyarbakır, Adana, Batman, Şanlıurfa, Siirt, Mersin, Mardin ve Bingöl'ün de aralarında bulunduğu 17 ilde operasyon yapıldı. 103 noktada yapılan aramalarda 32 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında Leyla Zana, Fatma Kurtulan ve Selim Sadak'ın evi arandı.

45 şüpheli hakkında gözaltı kararının bulunduğu belirtilen operasyon kapsamında,BDP milletvekilleri Leyla Zana, BDP eski milletvekili Fatma Kurtulan ile Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın da evinde arama yapıldı. Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Genel Merkezi'nde yapılan aramanın da, bir şüpheli nedeniyle gerçekleştirildiği belirtildi. Söz konusu şüphelinin bilgisayarında inceleme yapıldığı öğrenildi. Operasyonlarda 32 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

LEYLA ZANA'NIN EVİ ARANDI

Operasyonlarda Leyla Zana'nın evinin de bulunduğu 11 ayrı adreste arama yapıldı. Polis, aramalarda bazı evrak ve bilgisayarlara el koydu.Leyla Zana'nın evinin önünde bir açıklama yapan BDP'li Pervin Buldan, evin Cahit Yoldaş isimli birisine ait olduğunu öne sürerek, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtalan'ın da gözaltına alındığı bildirdi. 11 ayrı yere operasyon yapıldığını söyleyen Buldan, Leyla Zana'nın üzerine kayıtlı olmayan evde de arama yapıldığını belirterek, "Arama yapamazsınız' dedik. Ancak arama yapıdı. Tutanaklara el konuldu. Leyla Zana'nın bilgisayarı ve evraklarına el konuldu." dedi. Evin Cahit Yoldaş isminde birisine ait olduğunu ve polisin arama gerekçesinin bu kişi ile ilgili olduğunu söylediğini öne süren Buldan, sabah saatlerinden beri arama yaptığını ve polisin içeriye çilingir yardımı ile girdiğini kaydetti. Buldan, "Evin Leyla Zana'ya ait olduğu biliniyordu. Bilerek baskın yapılıp, evraklara el konuldu." iddiasında bulundu.SELİM SADAK'IN EVİ ARANDI

Siirt BDP il binasının ardından, Belediye Başkanı Selim sadak'ın da evinde arama çalışması başlatıldı. Aramaların, İstanbul'dan gönderilen talimatların alındığı iki İP adresine yönelik olduğu öğrenildi. Selim Sadak'ın ikametine gelen polis ekipleri, Mahalle Muhtarı Erdoğan Danış'ı da yanlarına alarak arama çalışmalarına başladı. Sadak'ın, dün Eruh ilçesine bağlı Üzümlü Köyü'nde meydana gelen göçük nedeni ile hayatını kaybeden Köy Muhtarı İhsan Nas'ın köydeki cenaze törenine katılması nedeniyle evde olmadığı öğrenildi. Belediye başkanın evinin önde toplanan belediye meclis üyeleri ve BDP yöneticileri, Sadak'ın evine girmeye çalıştı. Apartman kapısında bekleyen görevli polis memurları, arama yapıldığı için BDP'lilerin içeri girmesine izin vermedi. Alınan bilgiye göre, KCK operasyonu kapsamında yasa dışı talimatların gönderildiği iki İP adreslerinde kullanılan bilgisayarların bulunması için arama yapıldığı ve bu İP adreslerinden birinin de BDP il binasında, diğerinin de Sadak'ın evinde bulunduğu belirtildi.İSTANBUL

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Başkanlığı'nda polis ekiplerinin yaptığı arama devam ediyor. BDP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Osman Ünal, eski Milletvekili Fatma Kurtalan, Zeytinburnu İlçe Başkanı Nezir Erdemli, Esenyurt İlçe Başkanı Şafak Özanlı, İl yönetiminde görevli Celal Alphan, Nazire Güreş ve Doğan Çiftçi'nin gözaltında olduğunu söyledi. Sabah saatlerinde Beyoğlu Kalyoncu Kolluğu Caddesi'nde bulunan BDP İstanbul İl Başkanlığı'na gelen polis ekipleri, terör örgütü KCK'ya yönelik operasyonlar kapsamında arama yaptı. Aramalar devam ederken il başkanlığına gelen bazı BDP'li yöneticiler içeri girmek istedi. Polis ekipleri aramanın avukatlar gözetiminde yapıldığını belirterek yöneticileri içeri almadı. BDP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Osman Ünal, aramanın hangi gerekçe ile yapıldığını bilmediklerini söyledi. Polisin kendisini içeri almadığını ifade eden Ünal, bazı arkadaşlarının evlerinde gözaltına alındığını söyledi. Ünal, eski Milletvekili Fatma Kurtalan, Zeytinburnu İlçe Başkanı Nezir Erdemli, Esenyurt İlçe Başkanı Şafak Özanlı, İl yönetiminde görevli Celal Alphan, Nazire Güreş ve Doğan Çiftçi'nin gözaltında olduğunu söyledi. Çevik Kuvvet polisinin geniş güvenlik önmeli aldığı BDP binasında polisin aramaları devam ediyor.ANKARA

Başkent'te KCK operasyonu kapsamında KESK Genel Merkezi'nde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından arama yapılıyor. Operasyonda KESK çalışanı İ.A'ın gözaltına alındığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, bir çalışanla ilgili gözaltı kararının olduğunu söyledi. Ekiplerin genel merkezin tamamında arama yapmak istediğini ancak buna itiraz ettiklerini ifade eden Tombul, sonucu beklediklerini belirtti. KESK'in tamamına dönük bir arama olmadığını ifade eden Tombul, ilgili kişinin masasında aramaların yapıldığını sözlerine ekledi. KESK Başkanı Lami Özgen, genel merkezde polisin yaptığı aramalarda konfederasyonun arşivlerine el konulduğunu söyledi.

İZMİR

Türkiye genelinde birçok ilde yürütülen KCK operasyonları kapsamında İzmir'de, terör örgütü PKK'ya yakınlığıyla bilinen bazı derneklerde arama yapıldığı öğrenildi. Bu amaçla harekete geçen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin önceden belirlenen adreslerdeki aramasının halen devam ettiği belirtildi. Operasyonda gözaltına alınan olup olmadığı konusunda ise henüz net bir bilgiye ulaşılamadı.

DİYARBAKIR

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olarak bilinen KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında Diyarbakır'da BDP İl Başkanlığı başta olmak üzere 6 ayrı noktada arama yapıldı, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafında eş zamanlı olarak BDP İl binası, Cigerkun kültür merkezi, EğitimSen, İHD,KÜRDİDER ve BDP yerel yönetim bürolarında arama yapıldı.

VAN

Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul'da yürütülen bir soruşturma kapsamında, sabahın ilk ışıklarında Cumhuriyet Caddesi'ndeki Van Belediyesi ve BDP İl Başkanlığına baskın düzenledi. Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan eş zamanlı baskınlarda el konulan bazı evraklarla bilgisayarlar Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Evrak ve bilgisayarların İstanbul'a gönderileceği belirtildi. Diğer yandan eski Van Milletvekili Fatma Kurtulan'ın da Diyarbakır'da gözaltına alındığı iddia edildi.

ADANA

Terör örgütü KCK'ya yönelik operasyon kapsamında Adana'da BDP il ve Seyhan ilçe teşkilatlarının bulunduğu binada arama yapıldı. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, sabah erken saatlerde, merkez Seyhan ilçesi Cemal Gürsel caddesi üzerinde bulunan BDP il ve Seyhan ilçe teşkilatlarının bulunduğu binada arama yaptı. Aramalarda bir bilgisayar ile bazı dokümanlara el konuldu, gözaltına alınan olmadı.

SİİRT

Siirt Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından BDP il hizmet binasında arama yapılıyor. Sabah saatlerinde, Mithat Öktüren Cadde
si'nde bulunan iş hanında başlayan arama nedeniyle bina çevresinde güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Alınan bilgilere göre, operasyonun İstanbul merkezli olduğunu ve burada yürütülen KCK operasyonu kapsamında yasa dışı talimatların gönderildiği İP adreslerine baskın yapıldığı belirtildi. Bu adreslerden birinin de BDP il binasında bulunduğu ifade edildi. Ayrıca Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın evi de aranıyor.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde BDP binasında arama yapıldı. Şanlıurfa'da, BDP ve yakınlığı ile bilinen sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonda 2 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, aramalar devam ediyor. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından terör örgütü KCK'ya yönelik başlatılan operasyon kapsamında, Şanlıurfa'da da BDP, KürdiDer, EğitimSen ve bir gazeteye operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında, M.A. ve M.U. adında 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyon devam ediyor. Operasyonda ok sayıda polisin görev aldığı belirtilirken, polise ait zırhlı araçlar belediyenin önünde bekliyor. Öte yandan, Ceylanpınar ve Viranşehir'de de operasyonların sürdüğü, gelen bilgiler arasında.

MERSİN

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen terör örgütü KCK'ya yönelik operasyon kapsamında Mersin'de bir öğretmen göz altına alındı. BDP Mersin il binasına gelen Terörle Mücadele ekipleri arama yapmaya başladı. Alınan bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından terör örgütü KCK'ya yönelik yapılan operasyonda Mersin'de de Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabahın erken saatlerinde Mezitli İlçesi Yeni Mahallede ikamet eden öğretmen N.Y. göz altına alındı. Öğretmen, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şubesine götürüldü. Daha sonra ekipler arama yapmak için Çankaya Mahallesi 111 cadde üzerinde bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) il binasına geldi. Kapıda bekleyen ekipler bir süre içeriye girmeyerek arama kararını BDP İl Başkanı Musa Kulu'ya telefonla bildirdi. Kulu'nun gelmesi ile Terörle Mücadele ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri arama yapmak için başkanla binaya girerek çalışmalara başladı. Çevik Kuvvet ekipleri de dışarıda geniş güvenlik önlemi aldı. İl binasındaki arama sürüyor.

BATMAN

Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin iki ayrı noktaya yaptığı operasyon kapsamında 1 kişi gözaltına alındı. Batman'da BDP il binası ve BDP Siyaset Akademisi'ne operasyon düzenlendi. Sabah 5.30'da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, BDP'ye bağlı Siyaset Akademisi ve BDP il binasına eş zamanlı operasyon düzenledi. Ekiplerinin düzenlediği operasyonda siyaset akademisinin eski müdürü Kazım Barış gözaltına alındı. Aynı saatlerde, BDP il binasında arama yapan ekipler çok sayıda belge ve örgütsel dökümana el koydu.

MARDİN

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında Nusaybin Belediyesi'ne operasyon düzenlendi. Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın da operasyon sırasında belediye binasında olduğu ve binadaki tüm bilgisayarların incelendiği öğrenildi. Polis, operasyon sırasında Cumhuriyet Meydanı'nda giriş ve çıkışları kapattı.

KCK operasyonu kapsamında polis, BDP'li Kızıltepe Belediyesi'nde sabah erken saatlerde arama yaptı.Cumhuriyet savcıları nezaretinde gerçekleştirilen ve belediyenin idari, mali kaynakları ile mali işlemleriyle ilgili evrak ve yazışmalara el koyulan operasyon devam ediyor.

Belediye hizmet binasının yanı sıra belediyeye ait eğitim destek evinde de arama yapan polise, panzerler ve TOMA araçları da eşlik ediyor. Belediyenin çevresinde çok sayıda çevik kuvvet polisi ile dolu araçlar belediyenin hizmet binası çevresinde güvenlik tedbiri alarak bekletiliyor.

BİNGÖL

Bingöl'de bu sabah saatlerinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanlığı ve bazı şahısların iş yerlerine eş zamanlı baskın yapıldı. Yapılan aramalarda el konulan bilgisayar hard diskleri ile çeşitli dokümanlar emniyete götürülürken, gözaltı olup olmadığı ile ilgili bilgi edinilemedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 18:03
YORUM EKLE

banner39