banner15

184 ovanın sınırları çizildi, kimse dokunamayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı Faruk Çelik, "Şu anda 184 ovanın sınırları çizilmiş bulunuyor, Bakanlar Kurulu kararı yayımlanacak ve buralar tarımsal sit alanı ilan edilecek, 184 ovaya artık kimse dokunamayacak" dedi

184 ovanın sınırları çizildi, kimse dokunamayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: '2 milyon hektar alan nadasa bırakılanlardan, 2 milyon hektar alan da işlenmeyen tarım arazilerinden kazanılmasıyla oluşacak 4 milyon hektar alanın, tarımsal hasılaya 3040 milyar liralık bir yansıması olacak' 'Araziniz var ekmiyorsunuz. 'Yerinizi biz ekiyoruz, ektiriyoruz. Onun kira bedelini de hesabınıza bankaya yatırıyoruz' diyeceğiz' 'Şu anda 184 ovanın sınırları çizilmiş bulunuyor, Bakanlar Kurulu kararı yayımlanacak ve buralar tarımsal sit alanı ilan edilecek, 184 ovaya artık kimse dokunamayacak'

Bakan Çelik, tarımsal arazilere ilişkin çok ciddi taleplerle karşı karşıya kaldıklarını, bu konuda konut, sanayi ve organize sanayi bölgeleriyle ilgili talepler geldiğini belirterek, 'Türkiye'de tarıma elverişli arazi 24 milyon hektar, 26 yıl önce 28 milyon hektardı. Dolayısıyla belli dönemlerde tarımsal arazilerde kayıplara uğradığımız doğrudur.' ifadesini kullandı.

Bu çerçevede arazi korumaya yönelik bir yasa çıkardıklarına dikkati çeken Çelik, 'Bu, yasal anlamda bir önlemler paketini getiriyor. Ama ayrıca bakanlık olarak bizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda 184 ovanın sınırları çizilmiş bulunuyor, Bakanlar Kurulu kararı yayımlanacak ve buralar tarımsal sit alanı ilan edilecek. Bu 184 ovaya artık kimse dokunamayacak.' diye konuştu.

ÇOCUKLAR TOPRAĞI SAKSIDA GÖRMEYECEK

Türkiye'de tarımsal arazilerin çok parçalı olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, 32,5 milyon parsel bulunduğunu bildirdi.

İşletme bazına 59 dönüm düştüğünü kaydeden Çelik, 'Fransa'ya bakıyoruz, işletme başına 500 dönüm düşüyor... Buradan çıkmamız gerekiyor, çıkmamız için de toplulaştırmayı yoğunlaştırmamız gerekiyor. Miras hukuku çerçevesinde bölünmeleri yasal anlamda engelleyici tedbirleri aldık.' dedi.

Toprağı koruma konusunda büyük gayret gösterdiklerine, herkesin sofraya oturduğunda tarımsal ürünlere mahkum olduğuna işaret eden Bakan Çelik, 'O gıda topraktan geliyor. Biz gelecekte çocuklara, toprağı saksıda gösteren bir ülke olmak istemiyoruz.' diye konuştu.

ARAZİSİNİ EKMEYEN 79 MİLYONUN HAKKINA GİRİYOR

Çeşitli nedenlerden dolayı atıl kalan ve işlenmeyen 2 milyon hektar tarım arazisi bulunduğunu, bu alanların ekonomiye katkı sunmadığını kaydeden Çelik, şunları söyledi:

'Vatandaş diyor ki 'tapusu ben de.' Mülkiyet hakkıyla ilgili bir problem söz konusu değil. Ama daha büyük baktığınız zaman bu 2 milyon hektarın sahibi 79 milyon yani bu ülke. Bu 2 milyon hektar işlenmeyen arazinin, üretime dahil edilmesiyle ilgili yasal düzenlemeyi, Meclis'e gönderdik. İnşallah ekim ayından sonra düzenlemeyi yürürlüğe koyacağız.'

İşlenmeyen 2 milyon hektar arazinin tarıma kazandırılması halinde, tarımsal hasılada 17 milyar liralık bir artış olacağını bildiren Çelik, '100 dönüm araziniz var ekmiyorsunuz, biz diyeceğiz ki 'Sizin yerinizi biz ekiyoruz, ektiriyoruz'. Onun kira bedelini de sizin hesabınıza bankaya yatırıyoruz. Almazsanız 10 yıl sonra zaten kamuya geçmiş olacak. Ama ya arazinizi ekiniz ya da ektiriniz, ekmiyorsanız, ektirmiyorsanız, bu 79 milyonun hukukudur.' değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de 4 milyon hektar alanın nadasa bırakıldığına da değinerek, bu alanların 2 milyon hektara inmesini sağlayacaklarını aktaran Bakan Çelik, '2 milyon hektar alanın nadasa bırakılanlardan, 2 milyon hektar alanın da işlenmeyen tarım arazilerinden kazanılmasıyla oluşacak 4 milyon hektar alanın, tarımsal hasılaya 30-40 milyar liralık bir yansıması olacak.' ifadesini kullandı.  

ÇUKUROVA'DA 3 İL

Adana Toprak Koruma Kurulu'nun, Çukurova'nın Adana, Osmaniye ve Mersin'i kapsayacak şekilde 450 bin hektarlık tarım arazisinin 'Büyük Ova' olarak ilan edilmesi için başlattığı çalışma son aşamaya geldi.

'BÜYÜK OVA'NIN GETİRİLERİ

Çukurova'nın Büyük Ova ilan edilmesiyle, bölgenin gıda geleceği ve gıda güvenli koruma altına alınmış olacak. Verim açısından 1'inci sınıf toprakları toprakları amaç dışı kullanılamayacak. Alternatif alan bulunamaması durumunda kurul veya kurullarca uygun görülürse, tarım toprağı, kamu yararına faaliyet için kullanıma açılabilecek. Ancak tarım toprağının korunması en önemli ilke olacak.

5 YILLIK KAYIP 11 MİLYON DEKAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2007- 2012 yılları arasında Türkiye genelinde 11 milyon dekarlık tarım arazisi sanayi, yerleşim alanı ve turizme açıldı. Bunun sonucu olarak çayır ve mera alanları hariç 248 milyon 837 bin dekar olan tarım alanı, 237 milyon 837 bin dekara düştü.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 10:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Sezai Aydıngöz
Mehmet Sezai Aydıngöz - 3 yıl Önce

Ülkemiz coğrafi bakımından bir tarım ülkesidir.Ancak ne yazık ki: Bugüne kadar gelen yöneticiler bu gerçeği göremeyip,nice güzelim araziler beton yığınlarına dönüşmüştür.Yanıbaşında binaya çok elverişli yerler varken,burası atıl bırakılıp,tarıma elverişli arazide koca koca siteler ve buna bağlı olarak top sahaları yapılıyor.Akıllıca olmadığı nı,üç yaşındaki çocuk bile bilir.Ne varki günümüze kadar gelmiş geçmiş yöneticiler bunu keşfedememiş.Umarım sayın bakan:Sözünün eri olur da:Ülke kazanır.

banner39

banner36

banner37

banner35