1'inci Dünya Savaşı'nın 100. yılına özel sempozyum

ESAM, İstanbul'da I. Dünya Savaşı’nın 100. yılı münasebetiyle uluslararası bir sempozyum düzenliyor

1'inci Dünya Savaşı'nın 100. yılına özel sempozyum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) 1’inci Dünya Savaşı’nın 100’üncü yıldönümü sebebiyle ‘Emperyalizm ve İslam Dünyası’ başlıklı bir sempozyum düzenliyor.

İstanbul Güneşli Retaj Otel’de yarın başlayacak ve üç gün sürecek programda 1’inci Dünya Savaşı’nın etkileri ele alınack. Sekiz oturum halinde düzenlenecek sempozyumun ilk oturumu Cuma günü açılıştan sonra başlayacak. ‘İslam Dünyası ve Emperyalizm, 1’inci Dünya Savaşı Sonrası Yeni Projeler, Dünya Savaşı ve Uluslararası Sistem’ gibi konuların da ele alınacağı programda Türkiye ve dünyadan ilim adamları sunumlar gerçekleştirecek.

32 ilim ve bilim adamının iştirak edeceği sempozyumda Prof. Dr. Arif Ersoy ‘Tarihten Ders Alarak Yeni Bir Dünyanın İnşası, Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ‘Osmanlı Devletinin Savaşa Girişi, Prof. Dr. Hasan Köni Dünya Savaşında Yabancı İstihbarat, Prof. Dr. Ahmet Kavas, 20’inci Yüzyılda Ayrıştırıp Birbirinden Uzaklaştırdığı İslam Dünyasının Yeniden Birleşebilme İmkanı: Afrika Örneği, Prof. Dr. Sencer İmer Dünya Savaşı ya da 1’inci Kaynaklar Savaşı, Prof. Dr. Vedat Bilgin Bilgi, Medeniyet, İslam Dünyası konulu sunumlar gerçekleştirecek.

Toplantıya ayrıca Türkiye dışından Prof. Dr. Alexander Kolesnikov ve Dr. Eldar Hasanov da katılacak. Açılış konuşmasını ESAM Genel Başkanı Recai Kutan’ın yapacağı toplantıda TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da birer konuşma gerçekleştirecek.

Hafta sonu İstanbul’da düzenlenecek olan Sempozyum ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, bu yıl 3 büyük programa imza attıklarını ifade etti. Kutan, “Mayıs ayında Müslüman Topluluklar adlı toplantımızın 23’üncüsünü icra ettik. Onun ardından Milli Eğitim Şurası adlı bir şura yaptık. Geçen yıl da Milli Anayasa Şurası isminde de bir toplantı gerçekleştirmiştik. Önümüzdeki Cuma günü 3 günlük bir programla 100’üncü Yılında 1’inci Dünya Savaşı; Emperyalizm ve İslam Dünyası konulu bir sempozyum düzenleyeceğiz. 32 adet ilim ve fikir adamlarımız, bu savaşın siyasi, iktisadi, askeri ve sosyal yönden ele alacaklar” dedi.

Sempozyumla ilgili ayrıntılar ESAM'ın internet sitesinden elde edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 11:29
banner53
YORUM EKLE

banner39