banner15

2. Poyrazköy'ün ilk duruşması bugün

Koramiral Kadir Sağdıç'ın da aralarında bulunduğu 10 sanıklı ikinci Poyrazköy davasının görülmesine bugün başlanıyor

2. Poyrazköy'ün ilk duruşması bugün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Balyoz ve birinci Poyrazköy davalarının sanığı da olan Koramiral Kadir Sağdıç'ın da sanıkları arasında bulunduğu, 5'i tutukul 10 sanığın yargılandığı ikinci Poyrazköy davasının ilk duruşması bugün yapılacak. 

Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube'de yapılan aramalarda ele geçirildiği ve Poyrazköy davasının devamı niteliğinde olduğu belirtilen belgelere ilişkin açılan davanın ilk duruşması bugün görülecek. İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Koramiral Kadir Sağdıç'ın da aralarında olduğu 10 sanık hakkındaki dava İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Davanın, Poyrazköy davası ile birleştirilmesi talebinin değerlendirilmesi bekleniyor.

İkinci oturumu 26 Ağustos'ta yapılacak davanın sanıkları, Koramiral Kadir Sağdıç, Albay Ali Türkşen, Albay Hüseyin Hançer, Binbaşı Kemalettin Yakar, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Cağlar, Astsubay Erdinç Yıldız, Astsubay Halil Cura, Başçavuş İsmail Bak, işçi Tanju Veli Aydın.

Savcı Hüseyin Aksoy tarafından hazırlanan iddianamede sanıklar Koramiral Sağdıç, Albay Türkşen, Cura, Hançer ve Bak'ın, 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek' ile 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenildi. 

Hançer'in ayrıca 'silahlı örgüte üye olmak' suçundan 5 ile 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Sanıklar Binbaşı Kemalettin Yakar, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Cağlar, Astsubay Erdinç Yıldız ile işçi Tanju Veli Aydın'ın ise 'silahlı örgüt üyesi olmak' suçundan 5 ile 10'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 10:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35