22 PKK mensubu etkisiz hale getirildi

Cizre'de 17, Sur'da 3 ve Çukurca'da 2 olmak üzere 22 PKK'lı etkisiz hale getirildi

22 PKK mensubu etkisiz hale getirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığından, devam eden terör operasyonları kapsamında dün Cizre'de 17, Sur'da 3, Çukurca'da 2 olmak üzere 22 PKK’lının etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, önemli yurt içi olaylara ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, dün Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden operasyonda 17 PKK mensubu etkisiz hale getirildi. İlçedeki operasyonda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 429 oldu.

Operasyonda 22 el yapımı patlayıcı imha edildi, 2 Kalaşnikof piyade tüfeği, 8 şarjör, 69 fişek, 1 roketatar, 3 tabanca, 1 lav silahı, 9 av tüfeği ve silahlara ait 411 fişek, 5 el bombası, 9 telsiz, el yapımı patlayıcı yapımında kullanmak amacıyla hazırlanmış 533 kilogram amonyum nitrat, çok sayıda elektrik malzemesi, infilaklı fitil, 200 elektrikli ateşleme tertibatı, 14 tüp, çok sayıda ilk yardım malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirildi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden operasyonda 3 PKK mensubu etkisiz hale getirildi. İlçedeki operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 115'e ulaştı. Söz konusu operasyonda 3 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde hudut birliğine silahlı saldırıda bulunan 2  örgütü mensub etkisiz hale getirildi. 

Siirt'in Şirvan ilçesinde ise PKK’ya yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 5 iş birlikçi, vatandaşların ihbarı sonucunda yakalanarak gözaltına alındı. Bu kişilerin evlerinde yapılan aramada 1 Kalaşnikof piyade tüfeği, silaha ait 4 şarjör ve 102  fişek, 3 ruhsatsız av tüfeği ve silahlara ait 61 fişek, 2 ruhsatsız tabanca, silahlara ait 2 şarjör ve 75 fişek, 106 G-3 piyade tüfeği fişeği, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 40 santimetre uzunluğunda saniyeli fitil ve 20 metre elektrik kablosu, 5 el dürbünü ve 1 kasatura ele geçirildi.

“IŞİD ÜYESİ 6 KİŞİ YAKALANDI”

Öte yandan Kilis Elbeyli'de, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan ve IŞİD üyesi olduğu değerlendirilen 6 kişi, beraberlerinde 8 çocukla yakalandı.

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde örgüte yardım ve yataklık yapan 3 iş birlikçi yakalanarak gözaltına alındı. Bu kişilerin evlerinde yapılan aramada 2 av tüfeği, silahlara ait 30 fişek, muhtelif örgütsel doküman ve elektronik malzeme ele geçirildi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde, Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan bir örgütü mensubu, güvenlik güçlerine teslim oldu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 13:30
banner53
YORUM EKLE

banner39