banner39

'25 Aralık' davasında beşinci duruşma

25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve darbeye teşebbüs ettiği iddiasıyla 69 sanığın yargılandığı davanın 5. duruşması başladı

Güncel 02.06.2016, 13:31 02.06.2016, 13:45
'25 Aralık' davasında beşinci duruşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paralel Devlet Yapılanması iddiaları ile ilgili olarak (PDY), takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettiği" iddiasıyla aralarında Fethullah Gülen ile eski emniyet müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu 69 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı ve Kazım Aksoy ile İbrahim Şener, Arif İbiş, Mehmet Habip Kunt, Mehmet Fatih Yiğit ve Mustafa Demirhan ile başka suçtan tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Sanık ve müşteki avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada, bin 453 sayfalık iddianame okunuyor.

CEZA TALEPLERİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından hazırlanan iddianamede, bir numaralı sanık olarak Fethullah Gülen yer alıyor. İddianamede, Gülen, Sinan Dursun, eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Kazım Aksoy ve Hamza Tosun'un da aralarında olduğu 67 sanığın "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Sanık iki polis hakkında ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 ila onbeşer yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Gülen ve Dursun'un ayrıca " PDY örgütünü kurmak ve yönetmek" suçundan 15 ila 22,5 yıl, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal casusluk maksadıyla elde etmek" suçundan 22,5 ila 30 yıl olmak üzere toplam 37 yıl 6 ay ila 52 yıl 6 ay arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, firari sanıklar Fethullah Gülen ve Sinan Dursun'un yokluğunda tutuklanmasına hükmederek, iki sanık hakkında ayrıca kırmızı bülten çıkarılması talebinde bulunmuştu. Firari sanık Hamza Tosun hakkında ise yakalama kararı verilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?