26 bin 456 adet tarihi eser ele geçirildi

İstanbul Emniyeti'nin verdiği bilgiye göre, Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonu yapıldı. 26 bin 456 eser ele geçirildi.

26 bin 456 adet tarihi eser ele geçirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul polisi Cumhuriyet tarihin en büyük operasyonunu yaptı. Tarihi eser kaçakçılarına yapılan baskında 13 şüpheli gözaltına alındı. 26 bin 456 adet tarih eser ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından ülke tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığına imza attı. Tarihi eser kaçakçılığının önlenmesine yönelik operasyonlarını artıran polis, İstanbul merkezli 5 ilde Bizans, Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait 26 bin 456 adet sikke, antik heykel kaideleri ve taştan oluşan tarih ve sanat eseri ele geçirdi. Bu eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan kaçakçılık şebekesini çökerten polis, aynı operasyon kapsamında, Türkiye'nin kültür mirasını hedef alarak bu hazineleri yurtdışına kaçırmaya çalışan 13 kaçakçıyı yakaladı.

Yakalanan eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek.

Yaklaşık 200 yıl önce, ülkemizdeki tarihi eserlerin çalınarak çeşitli ülkelerde alınıp-satıldığı ve sergilendiği biliniyor. Bu kapsamda ilk örnekler, gezgin, asker ve arkeologların Batı'dan gelerek buradaki eserleri kaçırdığı yönündeki olaylarda görülüyor. 1800'lü yılların ikinci yarısından itibaren Fransız, Alman ve İngiliz askerlerininin özellikle Ege bölgesindeki tarihi eserleri kazılar sonucu kaçırdığı bilinen gerçeklerden.

Yurt dışındaki müzelerde 80 bin eser yer alıyor. Özel koleksiyonlar ve müze depolarıyla birlikte toplam 150 bin tarihi eserimiz kaçırıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35