banner39

273 yıllık Kaşgari Dergahı'nın restorasyonu tamamlandı

Necip Fazıl Kısakürek'in hemen yanı başındaki 273 yıllık Kaşgari Dergahı, restorasyonu tamamlanarak hizmete girdi

Güncel 27.05.2018, 13:58 27.05.2018, 14:28
273 yıllık Kaşgari Dergahı'nın restorasyonu tamamlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tersane Emini Yekçeşm Hacı Murtaza Efendi tarafından Nakşibendiyye'ye bağlı bir cami-tekke olarak tesis edilen Kaşgari Dergahı'nın restorasyonu tamamlandı.

Eyüp'ten Piyer Loti'ye çıkan yaya yolu üzerindeki dergah kompleksi içinde yer alan yapılar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yürüttüğü çalışmalar sonunda yeni görünümüne kavuşturuldu.

İnşaatı 1745'te tamamlanan dergahın restorasyonu kapsamında Kaşgari Abdullah Efendi Türbesi ve Şeyh Ali Geylani Türbesi yenilenirken, hazirede yeralan mezar taşlarının da temizlikleri yapıldı. Necip Fazıl Kısakürek’in Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri ile bir araya geldiği mekanlardan olan caminin ibadete açılmasının ardından Kısakürek de mezarı başında edilen dualarla anıldı.

2 YIL ÖNCE BAŞLADI

Kuruluşunu izleyen yüzyıllarda çeşitli eklerle donatılan yapının restorasyonu, İBB ve Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle yaklaşık 2 yıl önce başladı.

RESTORASYON BEDELİ KDV HARİÇ 3 MİLYON 498 BİN LİRA

Adını, tekkenin ilk şeyhi Abdullah Nidai'nin memleketi Kaşgar'dan alan dergahın restorasyonu, KDV hariç 3 milyon 498 bin liraya mal oldu.

Harim, selamlık, mutfak ve hazirenin de yenilendiği dergah içerisinde yer alan şadırvan ve bahçe duvarlarının restorasyonu için ise kurul izni bekleniyor.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?