28 mağduru cezaevine girdi

28 Şubat'ta örgüt üyeliği ile suçlanan Nurettin Kayan, cezası kesinleştiği için yakalanarak cezaevine konuldu

28 mağduru cezaevine girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat sürecinde örgüt lideri olmakla suçlanan ağabeyi Ramazan Kayan'a yardım ve yataklıkla suçlanan Nurettin Kayan'ın 3 yıl 9 aylık hapis cezasının Yargıtay'ca onanması üzerine yakalanarak cezaevine konuldu. Kayan'ın tutuklanması üzerine MAZLUMDER bir açıklama yaparak 28 Şubat'ta verilen yargı kararlarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Beyhan tarafından yapılan açıklamada Nurettin Kayan'ın cezaevine konulmasının ailesini, akrabalarını, akl-ı selim ve vicdan sahibi olan herkesi üzdüğü, 28 Şubat darbecilerinin çıkarılan mahkemelerde grup grup tahliye edildiği bir zamanda, haksızca yargılanıp suçlananların cezaevlerinde olduğunu vurgulandı.

Devletin ve siyaset kurumunun varlık sebebi adil yargı ve adaletin bir an önce tahakkuk ettirilmesi olduğunu ifade eden Beyhan, "İktidar partisi, hükümet ve diğer siyasi partiler dahil yasama organı, diğer acil işlerinden olsa gerek bu haksızlıklara kayıtsız kalmaktadır. Biz MAZLUMDER olarak, darbe mahkemelerinin verdiği bütün siyasi yargı kararlarının iptal edilmesini, yeniden yargı yolu açılmasını, haksızlığa uğratılanlardan özür dilenmesini, maddi-manevi mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyoruz. 28 Şubat darbecilerinin yargılandığı şu günlerde, Nurettin Kayan hakkında verilen ceza, halkımızın vicdanını derinden yaralamış, adalete olan güvenini sarsmıştır" dedi.

Nurettin Kayan'ın ağabeyi Ramazan Kayan da, çelişkilerin üst üste geldiği bir ülke ile karşı karşıya olduklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Cumartesi günü Diyarbakır'da görkemli bir miting oldu. Orada çok önemli cümleler sarf edildi. Şivan Perver 38 yıllık sürgünden sonra Diyarbakır'da karşılandı ve Başbakan kendisiyle birlikte ellerini kaldırdı ve kitleleri selamladı, yeni Türkiye'nin sinyalini verdi. İlginçtir ki, Şivan Perver'in elinin tutulup kitlelere barış mesajı verildiği saatlerde kardeşim Nurettin Kayan'ın ellerine kelepçe vuruldu, cezaevine gönderildi. Bu bir tevafuk mudur anlamaya çalışıyorum. Yine aynı mitingde Başbakan cezaevlerinin boşalacağı bir Türkiye'den bahsetti. Bunun sevinciyle yaşamaya çalışırken arkasından Nurettin Kayan cezaevine konuldu. Demek ki cezaevleri niçin boşaltılacak? Nurettin'lere yer açılsın diye mi? Tabi ki Şivan Perver'in elinin kaldırılmasını destekliyorum. Kime yönelik olursa olsun tüm zulümleri lanetliyorum. Ama adalet ve eşitlik ancak silahla şiddete başvurulduğunda mı aklınıza gelecek? Muhatap alınabilmemiz için cebri yollara mı başvurmamız gerekiyor? Biz yeni Türkiye'nin hayalini kurarken, sabahları eski Türkiye'nin sillesi ile uyanıyoruz. Örgütlenme hakkını kullanmak isteyen bir camia ağır cezalara maruz kaldı. Yeni resim şu; Türkiye yine bir hapishane ama şimdi gardiyanlar bizden. Bu sorunların çözülmesi için adil bir anayasa gerekiyor, Kemalist-laik paradigmanın temelden sorgulanması gerekiyor, inançlara saygı gösterip örgütlenme haklarının iade edilmesi lazım. Biz aile olarak, camia olarak bu güne kadar bedeller ödedik. Eğer adil bir Türkiye olacaksa yine öderiz. Başka Nurettin'ler de feda ederiz. Ama yarınlarımızın farklı olması lazım".

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 17:21
banner53
YORUM EKLE

banner39