banner39

28 Şubat hakkında suç duyurusu

Dünya Mağdurlar Derneği ''28 Şubat'' süreciyle ilgili olarak, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Güncel 18.04.2011, 17:16 18.04.2011, 17:16
28 Şubat hakkında suç duyurusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Mağdurlar Derneği Genel Başkanı avukat Yunus Akyol, ''28 Şubat'' süreciyle ilgili olarak, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu kişiler hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, 1995 genel seçimlerinde birinci parti olan Refah Partisi ile ikinci parti olan Doğru Yol Partisinin koalisyon yaparak kurdukları 54. Hükümet'in, 8 Temmuz 1996'da TBMM'de yapılan oylamada güvenoyu alarak çalışmalarına başladığı anımsatıldı.

Dilekçede, ''Demokratik meşruiyetini milletten alan, seçimle gelmiş bir iktidar olan Refahyol iktidarının ülkesine ve milletine hizmet için çalışırken, diğer yanda 'rejimi koruduğu ve kolladığını' öne süren, 'irtica' gibi tanımı yapılmamış, keyfi yorumlara açık, bir kavram üzerinden mütedeyyin ve inançlı insanları tahkir ve tezyif eder bir yaklaşımla, bu insanları 'rejimin tehdidi' gibi gösteren bir anlayışın karşı karşıya geldiği bir ortamda, 28 Şubat 1997 tarihinde yapılan bir darbe ile 54. hükümet görevden uzaklaştırılmıştır'' denildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, ''Bu süreçte, dönemin Refah Partisinin muhafazakar, milletine ve dinine saygılı söylem ve icraatlarının, belirli çevreler ve bir kısım medya organlarınca abartılarak hiç yeri ve gereği yokken sanki tanımı dahi yapılmamış, milleti çok rahatsız eden bir kavram olan 'irtica' geliyor havasının oluşturulduğu'' iddia edildi.

''28 Şubat'' sürecinde yaşanan bazı olaylara da yer verilen dilekçede, bu süreçte etkin rol oynayan kişilerin eylemleri değerlendirildiğinde, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesinde düzenlenen ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırma ve görevlerini engelleme'' suçunu oluşturduğu savunuldu.

Dilekçede, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu kişilerin, söz konusu atılı suçtan cezalandırılmaları talep edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?