28 Şubat'ın tutanakları hâlâ devlet sırrı

28 Şubat davasının önemli belgeleri arasında yer alması gereken dönemin MGK'sının 28 Şubat 1997 tarihli toplantısının tutanakları mahkemeye hâlâ teslim edilmedi; gerek ise devlet sırrı....

28 Şubat'ın tutanakları hâlâ devlet sırrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

28 Şubat postmodern darbesinin zanlıları bugün ilk kez yargılanmaya başladı. Tarihi olarak nitelendirilen davanın en önemli belgeleri arasında yer alması beklenen belgeler henüz "devlet sırrı" olduğu gerekçesiyle dosyalara girebilmiş değil. O belgeler dönemin MGK'sı tarafından alınan kararlar ve toplantı tutanakları...

37'si tutuklu 103 sanığın yargılandığı 28 Şubat sürecine ilişkin davanın ilk duruşması bugün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde görülmeye başlandı.

Duruşma salonu iki mahkeme salonunun birleştirilmesiyle hazırlandı. Bir mahkemenin salonunda sanık yakınları ve müştekiler bulunurken diğer salonda ise sanıklar, avukatları, gazeteciler ve mahkeme heyeti yer aldı.

Mahkeme iddianameyi kabul ederken Milli Güvenlik Kurulu'na yazı yazarak (MGK) 28 Şubat kararlarının alındığı toplantının tutanaklarının kendilerine gönderilmesini talep etmişti. MGK, mahkemenin bu talebine olumsuz verdi. Gerekçe olarak da söz konusu MGK toplantısının 'devlet sırrı' kapsamında olduğu ve bu nedenle tutanakları açıklayamayacağını mahkemeye bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 15:39
banner53
YORUM EKLE

banner39