28 Şubat'ta 16 yıl sonra gelen özür!

Emekli Korgeneral Çetin Saner, Akşener'e söylediği yağlı kazık ifadesi için "Evet ayıp etmişim. Yakışmamıştır. Özür de diledim" dedi

28 Şubat'ta 16 yıl sonra gelen özür!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat Davası sanıklarından dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral Çetin Saner, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada yaptığı savunmada, Genelkurmay İstihbarat Başkanı'nın, Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik iç ve dış tehditler hakkında çalışma yürüttüğünü hatırlatarak, irtica tehdidi kavramının 1976'da gündeme alındığını dile getirdi. Saner, İçişleri Eski Banakanı meral Akşener'e söylediği 'yağlı kazık' ifadesi için de "Evet ayıp etmişim. Yakışmamıştır. Özür de diledim" dedi.

İstihbarat Başkanı olarak kendisinin Genelkurmay Hareket Başkanlığının faaliyetlerinden sorumlu tutulmaması gerektiğini ifade eden Saner, iddianameye dayanak yapılan belgelerin, onaysız ve kayıtsız fotokopiler olduğunu savunarak, bunların görevde olduğu birimle ilgili olmadığını öne sürdü.

Batı Çalışma Grubu'nda (BÇG) çıkan emirlere katkıda bulunduğu iddiasını kabul etmediğini belirten Saner, asılsız bir ithamla karşı karşıya bulunduğunu iddia etti.

İddianamede yer verilen bazı konularla ilgili herhangi bir emir vermediğini ve eylemde bulunmadığını savunan Saner, o döneme ilişkin iddianamede yer verilen Genelkurmay Genel Sekreterliğinin toplantısına katılmadığını ve bu tarihte izinli olduğunu dile getirdi.

O dönemde, yargı mensuplarına ve basına verilen brifinglerde yer aldığını ve konuşma yaptığını hatırlatan Saner, ancak bu brifinglerin koordinatörü olmadığını, bunları organize etmediğini, kimseye herhangi bir davetiye göndermediğini savundu.

Şemdin Sakık'ın iddianameye konu edilen ifadelerine de değinen Saner, "Sakık ile ilgili iki hususu gayet iyi hatırlıyorum. Bir, yerini tespit ederek yakalamaya çalıştığımız için yaptığımız faaliyetler. İkincisi, yakalandıktan sonra yakalayan Tuğgeneral Engin Alan'ı, Genelkurmay Karargahı'na geldiğinde alnından öpmüşümdür" dedi.

"BEN KİBAR İSTANBUL ÇOCUĞUYUM"

Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener 'e söylediği ilişkin sözlerle ilgili olarak da konunun BÇG ve Hükümeti düşürmekle ilgisinin bulunmadığını savunan Saner, bu konuda Akşener'in de şikayetinin bulunmadığını anımsattı. Saner, "Eğer suç olduğunu düşünüyordu ise beni mahkemeye verseydi" diye konuştu.

Akşener'e yönelik sözleri nedeniyle hicap duyduğunu dile getiren Saner, Akşener'e söylediği 'yağlı kazık' ifadesi nedeniyle  "Evet ayıp etmişim. Yakışmamıştır. Özür de diledim" dedi.

Müşteki Şevket Kazan 'ın avukatı Yılmaz Bölükbaşı, Mustafa Kahramanyol'a ve Meral Akşener'e ilişkin sözlerini hatırlatarak, "Çetin Saner olarak üslubunuz bu şekilde midir" sorusu üzerine, Saner, "Benim üslubum bu değildir. Ben kibar İstanbul çocuğuyum" diye cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 10:49
banner53
YORUM EKLE

banner39