banner15

28 Şubat'ta ordudan atılanlar da müdahil

28 Şubat 1997'de alınan Milli Güvenlik Kurulu kararları ile ordudan ihraç edilenler de Ankara'da başlayan davaya müdahil olacak

28 Şubat'ta ordudan atılanlar da müdahil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Konya İl Başkanı Mehmet Kanmaz, 28 Şubat 1997'de alınan Milli Güvenlik Kurulu kararları ile ordudan ihraç edilen 19 üyesinin dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan davaya müdahil olacağını söyledi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün 28 Şubat Davası'nın görülmeye başlamasıyla birlikte davaya müdahillik talepleri de gelmeye başladı. ASDER Konya İl Başkanı Mehmet Kanmaz, dernek olarak davaya müdahil olacaklarını açıkladı. 

Kanmaz, daha önce savcılığa ifade verdiklerini yarın da Konya Adliyesi'nde mahkemeye müşteki olarak ifade vereceklerini dile getirdi. Derneğin Konya Şubesi'nde ordudan ihraç edilmiş 19 subay ve astsubay olarak davaya müdahil olacaklarını ifade eden Kanmaz, "Millet olarak yaşadığımız 28 şubat sürecine katkı vermek ve bu haksızlığa dur demek ve bu hususta bir şeyler söylemek bizim de hakkımız. Bizlere, vatan haini, disiplinsiz, irticacı yaftası vurarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edenlerin haline şimdi bir bakın. Bir zaman TBMM'nin davetine dahi icabet etmeyen, onlar çağırdıkları halde kale bile almayan generallerimiz şimdi 2 erimizin arasında cezaevinin aracından işledikleri suçun hesabını vermek için inerken görmek bizleri öyle heyecanlandırıyor ki tarif edemeyiz. Buradaki heyecanımız sadece sevinç değil, aynı zamanda Türk milleti adına bu yargılamayı yapan hukuk sistemi içerisinde herkesin makam ve rütbesi ne olursa olsun hesap verilebilir duruma gelmesidir." dedi.

AS-DER Şube Başkanı Kanmaz, kendilerine haksızca 'irticacı', 'disiplinsiz' diyerek vurduklarında kahrolduklarını ifade ederek şunları söyledi: "Hamdolsun yeterli olmasa da siyaseten haklarımızın bir kısmını aldık. En önemlisi de devlet bizden özür diledi. Şimdi ise bağımsız yargımız bizler adına hesap soracak. Dernek olarak davaya müdahiliz. Bu yargılamadan ümidimiz darbe sorumlularının adil bir şekilde yargılanıp hak ettikleri cezaya çarptırılmaları olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35