28 Şubat'ta yeni duruşma yarın

Üç kez "tanık" sıfatıyla çağrılan eski Başbakan Çiller'in, duruşmaya katılması halinde 19 Temmuz Salı günü dinlenmesi bekleniyor

Güncel 17.07.2016, 12:49 17.07.2016, 12:49
28 Şubat'ta yeni duruşma yarın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat dönemine ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan 103 sanığın yargılandığı davanın 85. duruşması yarın yapılacak.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yarın 09.30'da başlayacak duruşmanın, salı günü de devam etmesi öngörülüyor.

Davanın son celsesinde, "tanık" sıfatıyla çağrılan eski Başbakan Tansu Çiller'e davetiyenin ulaştığı ancak Çiller'in davetiyeye henüz cevap vermediği öğrenildi.

Daha önce üç kez "tanık" sıfatıyla çağrılan Çiller'in, duruşmaya katılması halinde 19 Temmuz Salı günü dinlenmesi bekleniyor.

Davanın ilk gününde, gelmeleri halinde eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Salim Dervişoğlu'nun ifadeleri sesli ve görüntülü sistemle İstanbul'dan dinlenecek.

Davanın son celsesinde, bazı sanık avukatlarının, davanın görevsizlik kararıyla Anayasa Mahkemesine gönderilmesi gerektiğini savunmaları üzerine mahkeme, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin Ergenekon Davası sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yargılanması gerektiği yönündeki bozma kararını, görev yönünden incelenmek üzere istemişti.

Mahkemenin istediği Başbuğ kararının dosyaya ulaştığı öğrenilirken, duruşmanın safahatına göre dosyanın bir bölümünün veya tamamının Anayasa Mahkemesine gönderilmesi ile ilgili talebin karara bağlanması bekleniyor.

Mahkeme, 54. hükümet döneminde kurulan "Sürekli İzleme Merkezi", 56. hükümet döneminde kurulan "Başbakanlık Uygulamayı Takip Kurulu" ve 57. hükümet döneminde kurulan "Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu" toplantı ve karar tutanaklarının dijital ortamda istenmesi için Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar vermişti.

Geçen celse, 28 Şubat döneminde Refahyol Hükümeti'nin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın danışmanlığını yapan İlnur Çevik'in "tanık" olarak dinlenmesi için çağrı kağıdı çıkartılmasına karar veren mahkeme, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden 1996-1997 yıllarına ilişkin ve suç tarihinden öncesi ve sonrasında Genelkurmay Başkanlığına gönderilen irticai tehditle ilgili istihbarat bültenlerinin ilgili kurumlardan istenmesini talep etmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü konu ile ilgili belgeleri mahkemeye gönderirken MİT ise yazıya henüz cevap vermedi. 

Mahkeme 54, 55, 56, 57, 58, 59 ve 60. hükümetler döneminde yapılan MGK'da kararların alındığı toplantılara ait basın bildirilerinin ilgili birimlerden istenilmesini karar vererek, Milli Güvenlik Siyaset belgesinin 1995, 1996, 1997, 1998, 2003 ve 2004 yıllarına ait belgelerin CMK 125. Devlet Sırrı Niteliğindeki Belgelerin Mahkemece İncelenmesi maddesi gereğince istenilmesini kararlaştırmıştı.

Milli Güvenlik Kurulunun mahkemeye henüz bir cevap vermediği öğrenildi.

Batı Çalışma Grubu'nun 28 Şubat 1997'deki MGK kararlarının alınmasını sağladığı yönünde 1994-2000 yılları arasında hazırlanmış olan herhangi bir bilgi, belge ve istihbarat raporunun olup olmadığının MİT, İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığından sorulmasına hükmeden mahkeme, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporlarının da TBMM'den istenmesini kararlaştırmıştı.

Mahkeme, 6 Mayıs 1997 tarihli Batı Harekat Konsepti ve 27 Mayıs 1997 tarihli Batı Eylem Planı nüshalarının kurallara uygun olarak arşivlenip arşivlenmediğinin sorulması için ilgili birimlere yazı yazılmasına karar vermişti.

Davanın son celsesinde "tanık" sıfatıyla duruşmaya çağrılması kararlaştırılan 28 Şubat döneminde Refahyol Hükümeti'nin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın danışmanlığını yapan Çevik'e, beyanının alınması için gönderilen davetiye ulaştı. Çevik'in de eski Başbakan Çiller gibi davetiyeye henüz cevap vermediği öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?