banner39

30 günlük çocuk tefsiri

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Din Hizmetleri Alan Bilgisi kapsamında çocuklar için Ramazan boyunca çocuk tefsiri çalışması yapılıyor

Güncel 21.05.2019, 10:05
30 günlük çocuk tefsiri

Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) tarafından ayetleri çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz? sorusunun cevabı için çocuk tefsiri etkinliği başlatıldı.

DBHT tarafından yapılan bildiride, "Yaptığımız açıklamalar ve örneklemeler annenin çocuğuyla yapacağı etkinlikte yol gösterici olmasını diliyoruz." denildi.

Her annenin o konuyu ele alış tarzıyla çocuğu arasında geçireceği diyalog farklı olabilir. Dolayısıyla bu metinde geçenler bir nevi rehberlik, Kur'an ayetlerini çocukların dünyasına taşıma, onların kalbini ve aklını Kur'an'a ısındırma, Kur'an'la bir bağ kurma çalışması da diyebiliriz.

Başlarken çocuklara not:

Uçsuz bucaksız uzayın derinliklerindeki sırları öğrenmek mi ilginizi çekerdi, yoksa düşmanlarını korkutmak için gaz salgılayan bitkilerimi duymak istersiniz? Belki de hiç yorulmayan dünyanın yıllarca nasıl çalıştığını anlamaya çalışarak sizi, annenizi, babanızı, arkadaşlarınızı, bütün insanları, bütün hayvanları, bütün canlıları, Dünya'yı, Güneş'i, Ay'ı, bütün evreni yaratan Allah'ın gücünü daha iyi anlamak isterdiniz.

Arıların neden 5 gözü vardır hiç düşündünüz mü? Ya da her bir örümcek cinsinin kendine ait bir ağ örme tarzı olduğunu biliyor musunuz? Belki de bir çoğunuz bitkiler aleminin sırlarla dolu olan dünyasını keşfe çıkmak istiyor. Boyu metrelerce uzunluğa varan ağaçların köklerinden en yukarıdaki dallarına kadar suyun nasıl çıktığını öğrenmek istiyor. Ya da bir venüs bitkisinin yaprağına konan bir canlıyı göz açıp kapama süresi kadar kısa bir zaman içinde nasıl yakaladığını merak ediyor.

Bazı çocuklar ise evrenin sırları arasında kaybolmayı hiçbir şeye değişmez. Büyük bir hızla ilerleyen dünya, uzayın karanlıklarında nasıl hiçbir gezegene, ya da göktaşına çarpmadan ilerleyebiliyor? Kuyruklu yıldızlardan, galaksilerden, güneş sisteminden, gezegenlerden, samanyolundan oluşmuş bu ışıltılı dünya neler saklıyor bizden?

İçinde yaşadığımız dünya ne kadar ağır, ya da ne kadar hızla ilerliyor, nereye gidiyor? O uzayın derinliklerinde ilerlerken neden biz bunu hissetmiyoruz? Eğer yerçekimi olmasaydı hayatımız değişir miydi? Ya da ay neden bu kadar karanlık ve
neden orada tek bir canlı bile yok? İşte bu soruların hepsinin cevabı kurandaki ayetlerin tefsiri bölümlerinde sizi bekliyor. 

Kaynak: DHBT

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?