banner15

300'den fazla Türk, Afrikalı evlatlık istedi

Üç ayda 30 bin çocuğun açlıktan öldüğü Somali'deki kimsesiz çocuklara Türkiye'den talip var. 300 aile, evlat edinmek için Somali Büyükelçiliği'nin kapısını çaldı.

300'den fazla Türk, Afrikalı evlatlık istedi

Somali'de milyonlarca insanı tehdit eden açlık felaketine kayıtsız kalmayan Türkiye, kimsesiz Somalili çocuklara da kapılarını açmak için sabırsızlanıyor. 300'den fazla aile, Somali Büyükelçiliği'ne başvurarak evlatlık edinme talebinde bulundu. Ancak Somali'de yurtdışına evlatlık verilmesi için bir mevzuat bulunmadığı için Somali Büyükelçiliği'ni arayan ailelere 'şimdilik' net yanıt verilemiyor. 

Başbakan Erdoğan'ın 19 Ağustos'taki Somali ziyareti bu bakımdan da önemli. Somali'de kimsesiz çocuklar için bir devlet kuruluşu bulunmadığını belirten kaynaklar, ziyarette SHÇEK benzeri bir kuruluşun Somali'de kurulması için teknik desteğin gündeme gelebileceğini ifade etti.

BM'nin denetimindeki kamplardaki çocukların evlatlık alınması süreci ise organ mafyası ve çetelerin bu konuyu süiistimal etme riski nedeniyle oldukça güç. ABD'nin insani yardım görevlisi Nancy Lindborg, açlık nedeniyle Somali'nin güneyinde son 90 günde 5 yaşın altında 29 binden fazla çocuğun öldüğünü belirtmişti.

Kaynak: Radikal

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 07:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35