banner39

31 ildeki FETÖ operasyonunda 40 gözaltı

Konya merkezli 31 ilde haklarında gözaltı kararı verilen 100 kişiyi yakalamak için eş zamanlı operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında 40 kişi gözaltına alındı.

Güncel 23.02.2017, 10:37 23.02.2017, 10:37
31 ildeki FETÖ operasyonunda 40 gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, Konya merkezli 31 ilde aralarında örgütün sözde üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 100 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Örgüte finans sağlayan ve FETÖ faaliyetlerine iştirak edenlere yönelik başlatılan çalışmalar devam ediyor. Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, "örgütte yöneticilik yapma", "terör örgütüne üye olma", "terör örgütüne finans sağlama", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarına karıştıkları değerlendirilen kişiler belirlendi. 

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Konya merkezli 31 ilde haklarında gözaltı kararı verilen 100 kişiyi yakalamak için eş zamanlı operasyon başlattı. Operasyon kapsamında 40 kişi gözaltına alındı.

Zanlılar arasında sözde, "il-ilçe imamı", "büyük-küçük bölge imamı", "ünite imamı", "bölge talebe mesulü", "şehir dışı talebe mesulü", "arama tarama mesulü", "bölge muhasebecisi", "eyalet mesulü", "eyalet muhacir mesulü", "mütevelli grubu sohbet hocası", "ser rehber" gibi pozisyonlarda görev alanlar bulunuyor.

"17-25 SÜRECİNDEN SONRA YAPI FETRET DEVRİNE GİRDİ" 

Operasyonun bir önceki aşamasında gözaltına alınan ve örgütün Konya il imamlığı yapan şüphelinin, ifadesinde, "Konya'nın bir yıllık himmet geliri 22 milyon lira, kurban bağışı adedi 6-7 bin, gazete ve dergi aboneliği 12 bin civarındaydı. Konya'nın 17-25 Aralık öncesi gelirlerine göre çok büyük düşüş yaşanmıştı. 17-25 Aralık sürecinin verdiği güven kaybı her sahada görülüyordu. Bir dönem 20 bin öğrenciyi bulan örgüte ait dershanelerde, öğrenci sayısı 2 bin öğrenci seviyesine düşmüş, okullar yüzde 40’a yakın öğrenci kaybetmiş, esnaf mütevellilerinde ciddi kopuşlar olmuş, ekonomik geliri yüzde 70’e yakın düşmüş, okul, dershane, yurt kadrosunun bir kısmını kaybetmiş, maaşlarını ödemekte ciddi zorluklar yaşar hale gelmişti. Mevlana Üniversitesi hastane inşaatının maliyeti altında ezilmiş, genel bir moralsizlik ve kararsızlık hali hakim olan bir yapıyla karşı karşıya kalınmıştı. Kısacası örgütün Konya ili yapılanması lale devrinden fetret devrine girmişti." dediği öğrenildi.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?