31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı açıldı

31 yıldır TDV tarafından Ramazan aylarında düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı düzenlenen törenle açıldı

31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen, 31 yıldır Ramazan aylarında düzenlenen ve son üç yıldır Beyazıt Meydanı'nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin katkılarıyla gerçekleştirilen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışı, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran'ın katıldığı törenle gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un tarihî ve kültürel önemini vurgulayarak başlarken; İstanbul'un medeniyetlerin buluştuğu bir merkezde bulunmasından ötürü büyük bir kültür havzası oluşturduğuna dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti:

"İstanbul, katmanlarında birçok medeniyetin izlerini taşıyan, her yerine Osmanlı mührünün vurulduğu bir şehir. Farklılıkları bir arada yaşamasını bilen ve gerçek anlamda hoşgörü içinde yaşayan ve dünyaya bunun dersini veren bir şehir.  Ramazanlar da İstanbul'da bir başka. Geçmişin İstanbul Ramazanlarından çok bahsedilir. İnanç turizminin ve inanç kültürünün de merkezini oluşturması bu bakımdan etkendir." diyerek geçtiğimiz yıllarda Sultanahmet'teki etkinliklerin bir panayır havasında olmasının son derece rahatsız edici olmasından dolayı bu yıl yeni bir düzenleme ile bedesten geleneğinin yaşatılması için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını, gelenekli sanatlarımız ve asırlık tatlarımızın tarihî ortamda daha saygın bir coşku yaşatacağını belirtti.

"FUAR KADİM ŞEHRİN RAMAZAN GELENEĞİ"

Topbaş, açılışı yapılan 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'na ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"Bir toplumun gücü, insan sayısıyla değil yetişmiş insan gücüyle ölçülür. 'Oku' emri ile başlayan bir kitabın, bir günü diğerine eş değer olmaması gereken bir medeniyetin devamıyız. Buna rağmen okuma konusunda çok eksiğimiz var. Anne ve babaların kitapla ilişkisi çocuklara yön verir."

Sanal dünyanın kitabın kendisi ile insanın arasında bir perde oluşturduğunu, kitaba dokunmanın ve hissetmenin farklı bir anlamı olduğunu belirten Topbaş konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

"Kadim medeniyetlerin izi olan bir şehirde, İstanbul Üniversitesi gibi tarihî bir önemi bulanan mekânın karşısında yer alan bir fuarla buluşturuyoruz İstanbulluları. Fuarın geleneği bakımından son derece önemli bir yer burası. Bu vesile ile kitap okuyan bir millet olmamızı diliyorum."

BİLGİNİN NİTELİĞİ VE NİCELİĞİNİ SORGULAMAK

Ardından kürsüye gelen Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, daha önceki fuar açılışlarındaki vaatleri değerlendirdiğinde konuşulması ve düşünülmesi gereken üç önemli meselemiz olduğuna, tefekkür, bilgi ve duygu kaynaklarımızı yeniden ele almamız gerektiğine dikkat çekti. Yeryüzünde bilgi üretme gücümüzün ve kitap basma ve yayımlama oranımızın ne milletimiz, ne medeniyetimiz ne de kültürümüze yakışmadığını belirterek kitabın önemine dair şunları söyledi:

"Bütün dünyada üretilen kitap gücünün 15 batı ülkesinde olması, bütün Müslümanları düşündürmeli. Bilgi batıdaki güç algısından farklı olarak bizde ahlâktır, sorumluluktur ve zihnin gücü olduğu kadar kalbin de gücüdür. Nice bilgiler var ki cehaleti, nice bilgiler var ki ilmi arttırır. Enformasyon çağının cehalete dönüştürdüğü bir bilgi akışı olduğunu kabul etmemiz gerek. Bilginin niteliği ve kalitesi son derece önemli. Yaratıcı ile aramızdaki ilişkiyi tanzim eden bilgi, çok daha önemli. Bu bakımdan da olmamız gereken yerde değiliz. Bilhassa dini yayınlar konusunda bunun defalarca düşünülmesi lazım. Bilgiyi evrenselleştiremiyoruz, kendimize kalıyor. Bilgi üretenlerin artmasına rağmen bilgi kalitemiz durmaksızın düşüyor."

"YAYINEVLERİ İÇİN TAKDİR VE DESTEK GEREKİYOR"

Fuarın uluslararası hale getirilmesi konusundaki çalışmalardan ve bunların sonucundan bahseden Prof. Dr. Mehmet Görmez, Uluslararası fuarlara geçen yılki fuarın bitiminden hemen sonra heyetler göndererek izlenimler edindiklerini, mevcut fuar yapısının uluslararası olabilmek için saha değişikliğine ihtiyaç duyduğunun anlaşıldığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

"Fuar bitiminden hemen sonra yayıncıların temsilcileriyle yapılacak istişarelerin ışığında, fuarın geleneğini ve mevcut yapısını koruyarak yeni düzenlemeler yapılacak. Bu durum uluslararası bir fuar düşüncesine cevap verecek mekân oluşturulana kadar böyle devam edecek. Yayınevlerimiz her türlü desteği hak ediyorlar. Böyle bir ortamda kitap satışı ve üretimi ile ayakta kalabilmek takdir edilesi bir durumdur. Onlara destek olmamız gerekir. Yayınevlerini bir araya getiren bu tür fuarlarda onlara desteğimizi gösterebilir, kitap sevgimizi pekiştirebiliriz" diyerek Cemil Meriç'in "Her kitap geleceğe atılmış bir mektuptur" sözünü hatırlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki Ramazan temasının "Sevgi ve Barış Dokunuşlu Selam" olduğunu kaydeden Görmez, birbirimizden esirgediğimiz ve külfet gördüğümüz selamı yaygınlaştırmanın son derece önemli olduğunu hatırlatarak "Ramazan'ı değiştirmeyelim. Ramazan bizi değiştirsin" dedi. İstanbulluları Türkiye Kitap ve Kültür Fuarını ziyarete davet etti ve aralarında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, İstanbul İl Kültür Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme, Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu, Gazi Kent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, 29 Mayıs Üniversitesi Dekanı Mustafa Sinanoğlu, İRCICA Başkanı Dr. Halit Eren'in ve çocukların bulunduğu bir toplulukla kurdele kesildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 17:51
banner53
YORUM EKLE

banner39