banner15

4 ildeki operasyonlarda 21 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Hakkari'nin Çukurca, Diyarbakır'ın Lice, Siirt'in Eruh ilçeleri ile Iğdır'da gerçekleştirilen operasyonlarda bir haftada 21 PKK'lı etkisiz hale getirildi

4 ildeki operasyonlarda 21 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) 8-14 Aralık arasında 4 ildeki operasyonlarda 21 PKK'lının etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığınca yapılan haftalık bilgilendirmede, 8-14 Aralık arasında yürütülen terörle mücadele faaliyetleri ve Fırat Kalkanı Harekatı'na yönelik güncel durum hakkında bilgi verildi.

Bilgilendirmeye göre, PKK'nın yaz-kış sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması açısından büyük önem taşıyan bölgelerden Şırnak, Hakkari, Siirt, Mardin ve Bitlis'te operasyonlara aralıksız devam edildi.

Bu kapsamda, Hakkari'nin Çukurca, Diyarbakır'ın Lice, Siirt'in Eruh ilçelerinde ve Iğdır'da gerçekleştirilen operasyonlarda 21 terörist etkisiz hale getirildi.

Operasyonlarda 38 el yapımı patlayıcı, 6 roketatar, 1 uçaksavar, 5 piyade tüfeği, 2 mayın, yaklaşık 2 ton 700 kilogram amonyum nitrat, çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile patlayıcı yapımında kullanılan kablo, fünye ve çeşitli maddeler ele geçirildi.

PKK'nın en önemli finansal kaynaklarından kaçakçılık ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler sonucunda 184 bin 760 paket kaçak sigara yakalandı.

PKK'ya ait olduğu tespit edilen Hakkari'nin Çimenli köyünde 1, Siirt'in Eruh ilçesinde 10, Batman'ın Heybeli köyünde 4, Tunceli'nin Nazimiye Sarıyayla bölgesinde 1, Tunceli'nin Ovacık ilçesi Köyçeğiz Mahallesi'nde 6 ve Bitlis'in Tokaçlı köyü kırsalında 13 sığınak olmak üzere 35 sığınak tespit edildi. Sığınaklarda ele geçirilen örgütün kış tertiplenmesine yönelik yaşam ve gıda maddeleri ile örgütsel doküman imha edildi, sığınaklar kullanılamaz hale getirildi.

Ayrıca hudut denetim ve kontrolleri sonucunda, Türkiye sınırlarından yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4 bin 218 kişi yakalandı.

FIRAT KALKANI HAREKATI

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, harekat süresince toplam 225 meskun mahal ve bin 860 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Bilgilendirmeye göre El Bab'a yönelik 9 Aralık'ta başlatılan harekatta batıdan ve kuzeyden şehrin dış mahallelerine ulaşıldı.

DEAŞ'ın bölgeden temizlenmesine yönelik harekat doğu-batı, kuzey-güney istikametlerinde devam ederken, PKK/PYD unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına devam edildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 10:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48